http://www.rocker.sk/

Deväťdesiate roky sa ponorili do sivastého oblaku pochádzajúceho zo Seattlu.

Vznikali undergroundové kapely, ktoré sa snažili vyjadriť všetko na rovinu, s hlukom, so škripotom a zdevastovali muziku krásnym spôsobom, a to rozladením gitár. Inak to nemohlo byť ani s odievaním. Na vyjadrení depresie alebo problémov života sa podujali kapely ako Nirvana, Pearl Jam alebo Alice in Chains a vdýchli celému rockovému módnemu pôsobeniu nezvyčajný nádych, ktorý je prameňom nekonečnej inšpirácie pre všetkých nadšencov tvrdej hudby, ale aj fashionistov.

Spevák z Nirvany

Grungeovou ikonou je bezpochyby Kurt Cobain, obdivovaný po celom svete až dodnes. Fascinujúca blond postavička bola tvárou deväťdesiatych rokov v sfére tvrdej muziky vďaka svojmu imidžu, prejavu, svojej kapele. Pôsobil tak ľahostajne a jednoducho, a vedel svoju vizáž, pozostávajúcu z vyťahaného sivého trička a roztrhaných džínsov, rozbiť vtipnými slnečnými okuliarmi. Jeho charizma si nevyžadovala veľa experimentov. Najčastejšie sa po svete premával vo flanelovej košeli, voľnom tričku či svetri a v teniskách Converse, ktorým mimoriadne zvýšil predajnosť vďaka tomu, že všetci ho chceli kopírovať. Nečudo, veď nikto nedokázal byť tak sexi v „babkinom svetri“ ako nesmrteľný, večne melancholický Cobain.

Potrhaní a károvaní

Ďalšou partičkou z tohto obdobia sú chlapíci z Alice in Chains. Podtrhávajú grunge štýl temnou čiernou, ale v ich obliekaní badať silné zastúpenie „homeless“ prvkov, akými sú napríklad roztrhané nohavice alebo také, upravené do inej dĺžky pomocou trhania, a oblečenie, z ktorého trčia franforce ako stopy po šklbaní. Nezaobídu sa bez kára, ktorý bol populárny v akejkoľvek podobe a dodal grungeu akýsi podpis.

Ešte vo väčšej obľube ho mala kapela Pearl Jam. Členovia sa nebáli grunge poňať podľa seba, a to absurdným vrstvením viacerých kusov oblečenia na seba, pričom absolútne neprekážalo, že sa niektoré vzory bili. Všetko to dávalo zmysel a dokonale dopĺňalo lyrickosť a rachot, s ktorým grunge prišiel.

Na grugei je fantastická jeho mladistvosť a ľahostajnosť. Môžete sa obliecť do džínsov a trička alebo koženkovej sukne, pančúch, košele, ale nezabudnite to všetko roztrhať. Nemusíte zúfať nad vyblednutím vecí, nemusíte plakať nad roztrhaným kolenom, všetko je vhodné na „pogrungenie“ štýlu. V súčasnosti je táto časť rockového odievania nesmierne inšpiratívna pre všetky módne značky, spevákov a speváčky, ktoré sa snažia adaptovať rockové elementy deväťdesiatych rokov do svojich šatníkov či kolekcií. Avšak dnešná doba pridala tomuto vyjadreniu viac farby a pripája k nemu aj iné štýly, teda smeruje niekedy viac do punku či rockabilly. Každopádne, základom naďalej ostáva káro, roztrhaný denim, zemitá pochmúrna farebnosť, neupravené účesy a ignorovanie elegancie.