Iris nie je u nás veľmi známa, čo je veľká škoda. Táto úžasná žena je napriek svojmu veku jednou z najvýznamnejších módnych zázrakov nielen vo “Veľkom jablku” kde žije.

Jej príbeh sa začal písať v roku 1921 keby sa narodila ako Iris Barrel. Otec podnikal so sklami a zrkadlami a matka, pôvodom z Ruska, mala obchod s módou. Ako malej jej povedali, že nie je pekná a nikdy peknou ani nebude, ale že má niečo omnoho dôležitejšie – že má štýl. Iris k svojmu štýlu pridala vášeň a stala sa úžasnou, inšpiratívnou a neprehliadnuteľnou dámou.

Svoju kariéru začala ako interiérová dizajnérka. Ako sama vraví, k tým najlepším veciam jej pomohla náhoda. A tak keď jedného dňa zariaďovala interiér a nemohla nájsť látku akú si predstavovala, rozhodla sa vyrobiť si ju. Látka mala taký úspech, že pre všetky svoje interiéry začala látky navrhovať sama a neskôr s manželom založila spoločnosť Old World Weavers. Počas svojej kariéry spolupracovala a radila 9 americkým prezidentom.

Spoločne s manželom cestovali po celom svete a Iris s vášňou nakupovala nielen látky, ale aj oblečenie, šperky a bižutériu. Jej zbierka je tak fascinujúca, že sa v roku 2005 Metropolitné múzeum umenia v New Yorku, uviedlo výstavu o vkusnej ikone s názvom Rare Bird – Iris Apfel (vzácny vták). Úspech tejto výstavy bol tak obrovský, že výstava nakoniec putovala aj po mnohých ďalších múzeách na svete.

Všetky veci z výstavy Iris aj reálne nosí a preto je jej štýl tak neopakovateľný. Kombinuje zdanlivo nekombinovateľné vzory a farby. Jej charakteristickým znakom sú okuliare s masívnym rámom a šperky. Miluje nielen masívne náhrdelníky, ale aj výrazné náramky na oboch rukách. Majstrovsky kombinuje staré a nové, perie, kožušiny, hodváb, výrazné farby, extravagantné vzory…. Sama hovorí, že v móde žiadne pravidlá nemá, pretože by ich aj tak všetky porušila.

Spolu s jej manželom podporujú rôzne charitatívne organizácie a Iris aktuálne vytvára šperky pre Yoox.com, má svoju kozmetickú líniu pre MAC a za najväčšie módne faux pas považuje, ak sa človek pozrie do zrkadla a nevidí sám seba, ale niekoho iného.