Trenčkot je už viac ako 100 rokov štýlovou stálicou medzi pánskymi a neskôr aj dámskymi kabátmi. Nie je to teplý kabát do chladného počasia ale ľahký, nepremokavý a vetru odolný kabát, ktorý sa v našom podnebnom pásme ideálne hodí na jeseň a raj.

História Trenčkotu je spojená s menami dvoch anglických výrobcov oblečenia – Johnem Emerym a Thomasem Burberrym, ktorí okolo polovice 19. storočia vyvinuli nepremokavú látku. John Emery si v roku 1853 patentoval vlnenú látku, ktorá bola prvou priedušnou a relatívne nepremokavou látkou na trhu a začal pod značkou Aquascutum vyrábať predchodcu Trenčkotu hlavne pre dôstojníkov britskej armády. Thomas Burberry vytvoril o niečo neskôr látku, ktorú nazval gabardén. Jedanalo sa o bavlnenú látku z chemicky ošetrenej bavlny s dlhými základnými vláknami, ktoré boli utnakné špeciálnym diagonálnym spôsobom a pri tkaní aj neobvykle utiahnuté. Pôvodným zámerom Thomasa Burberryho nebolo požívať gabardén na výrobu kabátov a preto napr. Roald Amunsen mal na svojej výprave k južnému pólu vo výbave stany vyrobené z gabardénu.

Zrod Trenčkotu je nerozlučne spojený s prvou svetovou vojnou, kedy veľká časť dôstojníkov britskej armády, bojujúcich vo francúzskych zákopoch, odchádzala z Británie práve s kabátom, ktorý pre nich značka Burberry pripravila. Aj na dnešných kabátoch prežívajú jednoznačné vojenské prvky – epolety k pripevneniu hodnostného označenia, špeciálne kovové očká v tvare písmena D na opasku a v zadnej časti Trenčkotu, ktoré slúžili k upevneniu plynovej masky a granátov, veľká chlopeň na vrchu kabátu pripnutá k pravému ramenu, ktorá dnes slúži (po preklopení na ľavú stranu) k dodatočnej ochrane krku, ale jej pôvodným účelom bolo stlmiť spätný náraz výstrelu pušky, hlboké vrecká alebo manžety na rukávoch, ktoré sa dajú utiahnuť podľa potreby prackou. K zaisteniu lepšej ochrany pred chladom mal Trenčkot dvojradové zapínanie a pri krku sa dá zapnúť tak tesne, že pod neho nepreniká všadeprítomný vietor. A samozrejmosťou sa stal gabardén, z ktorého je Trenčkot vyrobený a výborne chráni pred dažďom.

Vďaka svojím vynikajúcim funkčným vlastnostiam bol Trenčkot medzi vojakmi veľmi obľúbení a aj po skončení 1. svetovej vojny mnohí pokračovali v jeho nosení aj vo svojom civilnom živote. Za svoju popularitu ale vďačí Trenčkot aj Hollywoodu. Trenčkot sa stal takmer uniformou hrdinov drsnej školy amerických detektívok Raymonda Chandlera a Dashiella Hammatta a pravidelne a často sa objavoval aj v ostatných filmoch. Medzi hviezdnymi hercami, ktorí Trenčkot nosili nielen na striebornom plátne patrili Humphrey Bogart, Robert Mitchum, Jean Gabin ale aj John Wayne. Pri propagácii Trenčkotu v dobe medzi svetovými vojnami paradoxne zohrala najdôležitejšiu úlohu značka Aquascutum, ktorú preslávil predovšetkým pánsky model s označením Kingsway a dámsky Queensway. Oba modely, vo svetlej béžovej, tmavo modrej a čiernej farbe boli medzi hollywoodskymi hviezdami nesmierne populárne. Najväčšia sláva Trenčkotu vydržala až do konca 70. rokov 20. storočia, ale aj potom neupadol do zabudnutia a dodnes zostáva štýlovým, funkčným a veľmi sexy doplnkom.

Trenčkot nájdete tu: Trenčkot