Škandinávsky štýl

2. rozdelenie štýlov – Kultúrne oblasti a odlišnosti v štýloch bývania.

Pre tento štýl je typické, že sa pohybuje na pomedzí medzi vidieckym a eco štýlom. Mnohým ľuďom pripadá škandinávsky štýl príliš strohý a surový, iní ho zase chápu ako prirodzený a jemne dekoratívny. Používa charakteristické farby (bielu) a prvky, medzi ktoré patrí drevo, prírodné tkaniny, sviečky, pruhované textílie alebo s motívmi kvetov. Vyznačuje sa veľkými oknami, ktoré do interiéru púšťajú svetlo. To je potom umocnené svetlými farbami, či už ide o samotnú bielu, šedú, krémové odtiene alebo najrôznejšie odtiene dreva.

Škandinávsky štýl sa u nás v poslednej dobe zabýval veľmi rýchlo. Ja sama mám tento štýl najradšej a podľa toho vyzerá aj môj dom.

Typické prvky škandinávskeho štýlu

  • svetlý a vzdušný priestor
  • dominancie svetlých farieb (od bielej, cez krémové a jemné pastelové a modré odtiene až po sivú)
  • prírodné materiály (hlavne drevo vo všetkých svojich podobách a dekoroch)
  • množstvo rôznych typov osvetlenia
  • kombinácia dizajnových ikon aj kúskov zo starožitníctva alebo bazáru
  • množstvo textilných doplnkov ako sú vankúšiky, deky a prikrývky

Dominujú prírodné materiály

Inšpiráciu čerpá tento štýl predovšetkým v prírode. Kvalitné drevo (hlavne breza a borovica) hrá dôležitú úlohu. Je to materiál, ktorý časom získava na kráse i hodnote. Drevený je nábytok má rovné a čisté línie, podlaha je najčastejšie vo svetlých dekoroch dreva. Pokiaľ chcete do interiéru dostať rustikálnejší charakter, môžete natrieť povrchy nábytku, obloženia alebo podlahy bielo. Ďalšie prírodné materiály ktoré do tohto štýlu patria sú kov, sklo alebo kameň. Tieto môžu byť súčasťou nábytku ako napríklad konferenčný alebo odkladací stolík. Môžete ich využiť aj na doplnkoch a dekoráciách. Z textílií sa najlepšie hodí ľan, bavlna, vlna alebo koža.

Použite svetlé farby

škandinávskom štýle dominuje biela farba a svetlé odtiene, ktoré priestor opticky presvetlia. Aby interiér nepôsobil chladne a nepríjemne, dbajte na to, aby ste sa vyhli studeným, modrastým tónom bielej farby ale zvoľte radšej jej teplejšie tóny. Celý priestor bude vzdušný a veľmi príjemný. Bielu farbu doplňte o pastelové odtiene. Môžete zvoliť béžovú, svetlo hnedú alebo šedú. Ja som môj interiér doplnila o svetlo ružovú a šedú farbu.

Nebojte sa kontrastov

Pokiaľ sa bojíte toho, že by čierna farba pôsobila v tejto prírodnej a svetlej palete farieb príliš tvrdo a rušivo, tak sa mýlite. Toto je ďalšou črtou škandinávskeho štýlu. Kombinácia kde prevažuje biela farba doplnená o svetlé pastelové farba doplnená o čiernu vytvára fascinujúci kontrast. Čierna sa objavuje hlavne na doplnkoch, na textíliách, kobercoch alebo na ojedinelých kúskoch dizajnového nábytku. Ďalším typickým kontrastom je nenútená kombinácia nového a starého, moderného a rustikálneho. Nebojte sa postaviť vedľa seba starú drevnú stoličku a strohý moderný jedálenský stôl s čiernymi kovovými nohami.

Jemné a funkčné doplnky

Škandinávsky štýl nešetrí doplnkami, ale uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Nadčasovosť pred pominuteľnosťou trendov. A myslí aj na ich praktické využitie. Mäkká vlnená alebo kožušinová deka zahreje, vankúše (často s geometrickými motívmi), priestor zútulnia. Pridajte pár kvalitných svietnikov, praktických a krásnych drevených, kovových či sklenených škatuliek alebo veľké výrazné hodiny. Okná ponechajte po vzore severanov bez závesov či záclon, aby k vám prúdilo čo najviac denného svetla. Pokiaľ na záclonách trváte, siahnite po bielych, ľahkých a transparentných materiáloch. Tie celý priestor zmäkčia a nezaťažia. Nezabúdajte na zeleň izbových rastlín a vázy plné kvetov.

Kvalitné osvetlenie

Na osvetlenie nesmiete zabudnúť – kvôli nedostatku denného svetla sa na ňom v škandinávskych krajinách nešetrí. Lustre, stojacie lampy aj lampičky mávajú kovové, sklenené aj papierové tienidlá, ale obľúbené sú aj obnažené žiarovky na farebných textilných kábloch. Ako vždy víťazí jednoduchosť.

Život v štýle HYGGE

Prírodné materiály, ktorými sa v interiéri v severskom štýle obklopíte, pozitívne ovplyvňujú psychiku. Škandinávci to vedia a žijú v štýle Hygge (čítaj hjůga), čo by sa dalo voľne preložiť z dánčiny ako útulný, pohodový, príjemný. Je to forma prístupu k životu v prítomnosti, nie v jeho minulosti alebo budúcnosti. Poskytuje návod, ako si vychutnať každý okamih a byť tak šťastnejší. Preto nie je divu, že Dánsko je označované ako jedna z najšťastnejších krajín na svete. Berme si príklad radšej z tohto prístupu, než z túžby mať doma len čierno-bielo.