Rockový štýl nie je len oblečenie!

Je to celkový životný štýl. Pri hľadaní informácii o tejto téme som našla definíciu “charakteristickými znakmi je výrazná brutalita a mužnosť”. S tou mužnosťou súhlasím, Rock nie je štýl pre “princezné”. Výrazná brutalita? Ako kedy… napríklad na rockových baladách je brutálne to, aké sú brutálne dobré!

Tento štýl je veľmi úzko naviazaný na hudobný priemysel, ktorý udával trendy v móde. Korene má v 40. a 50. rokoch, kedy kapely začali kombinovať blues, rhythm&blues a country. Vzniká nový štýl s výraznými vokálmi, používaním elektrických gitár, basgitár a bicích. V 60. rokoch sa začali objavovať rôzne štýly ako Hard rock, Blues rock, Acid rock, Punk rock, Metal, Heavy metal… Rocková hudba si vybudovala veľkú základňu fanúšikov, čo viedlo ku kultúrnym a spoločenským zmenám. V 70. rokoch sa objavili subkultúry punk, goth a emo. Rock nie je len o hudbe alebo len o vzhľade, je to celková životná filozofia, celkový životný štýl. Je to rebélia proti spoločenským klišé, vyjadrenie vzdoru, revolta voči zavedeným autoritám, konzumerizmu a konformizmu.

Tak ako sa vyvíjala rocková hudba, vyvíjala sa aj rocková móda. Jej základy položil kráľ rock&rolu Elvis a jeho kostýmy, skrátené nohavice ktoré odhaľovali biele ponožky v poltopánkach. Tu vznikol štýl rockabilly, ktorý je spojením rocku a hillbilly (country). Muži sa v tomto štýle inšpirovali práve Elvisom a jeho účesom. Prevládali košele, džínsy alebo skrátené nohavice. A samozrejme, biele ponožky. Tento štýl si určite pamätáte z kultového filmu Šakalí léta.

Po období rock´n´rollu sa začína rocková scéna formovať. Mládež milovala všetko, čo prinášalo známky vzdoru. A kultové kakapely ako Beatles, The Rolling Stones a The Who, boli presne to, čo ich zaujalo. Kapela Beatles nastolila nový módny trend. Určite si ich pamätáte, ako kráčajú v oblekoch po legendárnom prechode. Ich charakteristickým oblečením sa stali obleky, biele košele, úzke kravaty a vlasy ostrihané “podľa hrnca”. Tu sa začala písať móda rockových kapiel.

V trende pokračovala aj skupina The Who, ktorá ako prvá začala rozbíjať na pódiu hudobné nástroje. Kontrast slušných chlapcov v zapnutých oblekoch s ich hudbou a agresívnym prejavom bol pre mládež neodolateľný. Bubeník Keith Moon obľuboval tričká s terčom, ktoré sú dodnes módnym trendom.

Chceš aj ty tričko s terčom? Čierne alebo modré? Klikni na farbu ktorú si si vybral.

Ďalšou kapelou tejto éry boli slávni The Rolling Stones. Aj ich image bol v začiatkoch kariéry neodlučne spojený s oblekom a kravatou. Študent londýnskej umeleckej školy Joem Paschcem navrhol pre kapelu legendárny jazyk, ktorý bol inšpirovaný Nickom Jaggerom (áno, jeho ústa) a stal sa symbolom kapely.

Jediným zo slávnych hudobníkov tejto éry, ktorý mal svoj osobitý štýl v obliekaní, bol
Jimmy Handrix. Niesol sa na vlne psychedelického rocku aj štýlom obliekania. Černošský gitarista mal optimistický štýl, ktorý najčastejšie pozostával z pestrofarebných viest, zvonových nohavíc a kvetinových vzoroch.

Rock začína ovládať všetko, kultúru, štýl, umenie. Ľudia ho milujú, a tak medzi nich začína prenikať a udomácňovať sa. To sa odráža na úžasnej štýlovej gradácii, ktorá zo sebou nesie prvé vstupy do glamouru a teatrálnosti. Dôkazom sú extrémy ako David Bowie, Kiss či Alice Cooper. Miernejší, no stále živý, nablýskaný a osobitý štýl prináša Queen na čele s výrazným Mercurym. A kdesi v tomto období sa objavujú aj prví vlasáči ako Led Zeppelin alebo Aerosmith. Viac o týchto kapelách, ďalšom vývoji rockového štýlu a rockovej móde, sa dočítate v nasledujúcom článku Rockový štýl II.

Pre všetkých nadšencov tohto štýlu: