Rockový štýl I.
Rock začína ovládať všetko.
Kultúru, štýl, umenie… Ľudia ho milujú, a tak medz nich začína prenikať. To sa odráža na úžasnej štýlovej gradácii, ktorá so sebou nesie prvé vstupy do glamour a teatrálnosti. Dôkazom sú extrémy ako David Bowie, Kiss či Alice Cooper. Miernejší, no stále živý, nablýskaný a osobitý štýl prináša Queen na čele s výrazným Mercurym. A kdesi v tomto období sa objavujú aj prví vlasáči ako Led Zeppelin alebo Aerosmith.

Kapely už opúšťajú uniformu z predchádzajúceho obdobia, ktorú nastolilia skupina Beatles a ktorou boli košele, saká a obleky. Na scénu prichádzajú osobnosti, ktoré si budujú vlastný originálny imidž. Prvou výraznou postavou je David Bowie. Jeho zjav, tvár pod nánosom farebného make-upu, bol na tú dobu šokujúci. Používal dymové líčenie na oči, pery namaľované striebornou alebo zlatou farbou, výrazné náušnice. Jeho účes bol divoký a oblečenie nezostávalo pozadu. Nosil šialené obtiahnuté overaly, zvonové nohavice a satén. Je až neuveriteľné, keď si pustíte jeho hudbu a vidíte, kto ju spieva. Bol to ale len začiatok trendu, ktorý pokračoval ďalej.

Alice Cooper túto bizarnú módu rozšíril o hororové prvky. Temné a goth. Jeho vizáž pozostávala z bledého make-upu, nahrubo orámovaných, rozmazaných, čiernych očí, čiernych škvŕn v kútikoch úst a strapatých, uhľovo čiernych vlasov. Na jeho oblečení sa začína vo veľkej miere podieľať čierna koža, ktorá je dodnes spájaná s rockovým outfitom.

Ďalšou výraznou kapelou tejto éry bola kapela Kiss. Ich vizuálne pôsobenie bolo často označované za pozérske ale kapela si vytvorila silnú základňu fanúšikov. Charakteristickým oblečením boli čierne obtiahnuté kostýmy s hlbokým výstrihom, lesklým akcentom, vybíjanou kožou a topánkami na vysokých platformách. Neodmysliteľný make-up tvorili čierne, až groteskne-teatrálne masky na bielom podklade. Celkový výzor dotvárali čierne dlhé, natupírované vlasy a vyplazovanie
karmínovočerveného jazyka. Ich hudba, šou ktorú predvádzali, celkový zjav a odvaha sa nedajú neobdivovať.

V porovnaní s extrémnym výzorom Bowieho, Coopera alebo kapely Kiss, bola kapela Queen. Umiernená a “civilizovaná”. O to väčšou legendou sa stali. Veľký podiel na tom mal hlavne Freddie Mercury. Ten sa svojimi outfitmy rád pasoval do pozície šľachty. Určite si pamätáte jeho červený kráľovský plášť olemovaný bielou kožušinou a obrovskú kráľovskú korunu. Nezabudnuteľné boli aj jeho vojensky pôsobiace saká v rôznych farbách, alebo biele džínsy s obtiahnutým tielkom. Jeho outfity by sme mohli rozoberať v samostatnej knihe, nie len v jednom odseku… Táto úžasná osobnosť sa nezabudnuteľným spôsobom zapísala do povedomia nielen módneho sveta, ale hlavne toho hudobného.

Kapela Led Zeppelin svetu priniesla typickejší prvok rockového či metalového výzoru, ktorý sa nosí dodnes. Sú ním dlhé vlasy. Ich imidž bol typický pre osemdesiate roky. Dlhé zvonové nohavice, šatky, džínsy… Pôsobili ako drsní suveréni.

Podobný štýl majú aj rockeri z Aerosmith. Spevák Steven Tyler je obdobou Micka Jaggera z Rolling Stones, hlavne s výraznými črtami tváre. Táto kapela mixovala divokejšie glam prvky s umiernenejšími rock prvkami, využívajúc motorkársky štýl.

Do rockových tónov sa začína miešať čosi temnejšie, tvrdšie. Nejde tu len o texty, ktoré sú obohatené o temnotu a horor na pozadí života, ale aj o agresívnejší gitarový prejav. Heavy metal okrem skvelej hudby, ktorá absolútne odmietala akúkoľvek kritiku, priniesla aj kus nového, čo sa štýlu odievania týka. A to bude nesmrteľné, ako táto hudba sama.

Pre všetkých nadšencov tohto štýlu: