Termínom Pea Coat sa označuje klasický “námornícky” kabát. Kratší vlnený dvojradový kabát s pomerne širokými klopami a zapínaním zvyčajne na 8 gombíkov. Vďaka kratšej dĺžke pripomína skôr bundu a práve jeho vzhľad ktorý je na pomedzí elegantného kabátu a športovej bundy, stojí za jeho dnešnou popularitou.

Pea Coat vznikol ako kabát, ktorý nosili európsky (hlavne anglický a dánsky) námorníci a preto je jeho klasicou farbou tmavo modrá. Vlnená látka určená k výrobe kabátu sa farbila modrým indigom, ktoré je veľmi odolné proti vyblednutiu. Prvú zmienku o kabáte takéhoto typu je možné vysledovať až do roku 1750. Koncom 19. storočia sa stal súčasťou uniformy amerického vojnového námorníctva. To že bol súčasťouniformy, pomohlo rozšírenie aj mimo námorníkov a dnes sú jeho námornícke korene takmer zabudnuté.

Klasický Pea Coat má dvojradové zapínanie na 8 (alebo výnimočne 6) väčších gombíkov s vyobrazením kotvy obtočenej lanom a niekedy tiež s 13 hviezdami. 4 z nich sú okrasné a len 4 slúžia na zapínanie. Kabát má výstrih do V, ktorý je lemovaný pomerne širokou klopou nadväzujúcou na limec. Tento charakteristický vysoký limec chránil námorníkov pred vetrom a snehom. Originálny Pea Coat má kratšiu dĺžku, ktorá siaha pod zadok a umožňuje nositeľovi pomerne voľný pohyb. Kabát má dve vonkajšie vrecká, zvisle orientované a jedno vnútorné. Na zadnej strane má Pea Coat uprostred rozparok. Klasický Pea Coat bol ušitý z ťažkej vlnenej látky.