Bunda s označením M-65 je klasickou textilnou parkou, ktorá sa stala jednou z ikonických búnd. Parka M-65 je pôvodne vojenská bunda, ktorá sa ale – vďaka svojim funkčným vlastnostiam, pohodliu pri nosení a chic vzhľadu – stala bundou, ktorá sa dnes bežne nosí v civilnom prostredí a to nielen pre vychádzky do prírody, ale aj vo vyložene mestskom prostredí .

Bunda bola uvedená ako súčasť uniformy americkej armády v roku 1965 pod označením M-65 Field Jacket (poľná bunda). Svoj bojový krst si bunda odbila vo Vietname a medzi vojakmi sa stala veľmi obľúbenou. Pôvodne olivovo zelená farba bundy bola čoskoro doplnená o svetlo béžovú (khaki) pre púštne nasadenie a nasledovali modely s maskovacou potlačou. Vojaci, ktorí sa vrátili z Vietnamu bundu začali nosiť aj v civilnom živote a rýchlo sa rozšírila. M-65 si zahrala aj v niekoľkých filmoch – Rambo (Silvester Stalone), Terminátor (Arnold Schwarzenegger) alebo Taxikár (Robert De Niro).

Pôvodná M-65 bola navrhnutá ako bunda pre 3 ročné obdobia – jar, leto a jeseň. Bola vyrobená z nepremokavej zmesi bavlny a nylonu a mala zapínanie na masívny mosadzný zips, ktorý bol prikrytý. Zips je doplnený suchým zipsom na konci rukávov a pri krku a slúži na zabránenie prieniku vody. Bunda má aj kapucňu, ktorá je schovaná v zadnej časti goliera vo vrecku na zips a dá sa podľa potreby rozbaliť alebo zbaliť. Bunda je vybavená štyrmi našitými vreckami so zapínaním na patenty, epoletami na ramenách (pre umiestnenie hodnostného označenia) a je možné ju v páse stiahnuť. Dĺžka bundy je pod zadok. Do bundy možno pripnúť otepľovacia vložku, ktorá zahreje aj v miernejších zimách.

Široký výber prechodných a zimných búnd nájdete tu: Buď chlap, Spartoo, Ringit

Bundy veľmi podobné Parc M-65 sa stali koncom 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia aj súčasťou uniforiem iných krajín. Aj u nás bola veľmi obľúbená a dosť nosená nemecká bunda, pôvodne ušitá z Moleskine ale civilné varianty boli skôr bavlnené alebo zmes bavlny a nylonu, ktorá mala aj v civilnom prevedení na ľavom ramene našitou malú nemeckú (resp. V tom čase západonemeckú) vlajku.

Dnešné parky M-65 sú k dispozícii v rôznych farbách (klasickými sú olivovo zelená, svetlo béžová khaki, čierna, tmavomodrá a verzie s maskovacou potlačou) a ušité z rôzneho materiálu – od klasickej zmesi bavlny a nylonu až po čisto bavlnené alebo aj kožené . Tieto bundy vyrába nepreberné množstvo výrobcov – od pôvodných dodávateľov pre americkú armádu, rôzne športové značky až po významné svetové módne domy.

Široký výber prechodných a zimných búnd nájdete tu: Buď chlap, Spartoo, Ringit

Ale nech už bundu M-65 vyrobil ktokoľvek, stále sa jedná o bundu, ktorá je praktická, pohodlná a dobre vyzerá. S uvoľňovaním pravidiel obliekania je táto bunda už bežná aj do mestského prostredia a možno ju nosiť aj do práce. Hoci sa jedná o armádne bundu, obľúbili si ju aj ženy a aj ony je možné v M-65 vidieť. Parka M-65 je po svojej päťdesiatročnej existencie naozajstnú klasikou medzi bundami.