Deň matiek

Deň matiek je skutočne medzinárodný sviatok. Odzkadľuje sa v ňom jedinečnosť našich mám a ich nenahraditeľnosť. Možno máte pocit, že Deň matiek u nás dlhú tradíciu nemá, opak je ale pravdou. A určite by si každý z nás mal nájsť aspoň chvíľku na to, aby si na svoju mamu spomenul.

Inšpirácie na darčeky pre matku nájdete tu: Inšpirácie na darček

Deň matiek a jeho história 

Deň matiek má naozaj veľmi dlhú históriu. Jeho počiatky siahajú až do16. storočia. Vtedy sa v Anglicku tomutu dnu hovorilo  Mothering Sunday, Materská nedeľa. Oslovaovol sa na počesť všetkých anglických matiek. Obdobie, kedy sa slávil sa nazývalo Lent. Je to štyridsať dní pôstne obdobie od Veľkej noci.

V roku 1872  Deň matiek navrhla ko prvá Julia Ward Howeová v USA. Venoval ho  mieru, pôvodne bol teda navrhnutý ako Deň  matiek venovaný mieru. Na konci 19. storocia sa matka 11 detí Ann Maria Reeves Jarvis ktorá pochádzala z Philadelphie začala angažovať za práva matiek. Svoje úsilie a myšlieny odovzdala ďalej svojim dcéram a po jej smrti prebrala jej štafetu a jej odkaz práve jej dcéra a menovkyňa Ann Jarvis. Tá požiadala v meste Grafton v Západnej Virgínni pastora metodistickej cirkvi, aby vykonal špeciálnu bohoslužbu. Bola na počesť jej matky, Ann Maria Reeves Jarvisa na počesť všetkých matiek na svete.

Ann Maria Reeves Jarvis a jej dcéra Ann Jarvis

 

Snaha Anna Jarvisovej neskončila len pri tejto omši. V roku 1907 začala kampaň aby bol oficiálne ustanovený Deň matiek ako národný sviatok. Toto sa jej skutočne podarilo v roku 1911. Deň matiek bol konečne oficiálne prehlásený v roku 1914 za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. Paradoxom zostalo, že sama Ann Jarvis zomrela v r. 1948 bez peňazí a úplne opustená v starobinci. Každopádne odvtedy, každú druhú májovú nedeľu v roku, matky nepracovali, nevarili, neupratovali. O všetky tieto „materské“ starosti sa postarali deti. Tie navyše svoje mamičky ochotne obsluhovali. Dospelí posielali svojim matkám pozdravy a blahoželania. v USA sa ujal zvyk, že sa obyvatelia ozdobovali kvetom. Biely kvet nostil ten, kto matku už nemal. Červený kvet zase nosili tí ostatní.

Inšpirácie na darčeky pre matku nájdete tu: Inšpirácie na darček

Viac originálnych kytíc nájdete na: https://www.sashe.sk/Papierovky

Kytica ruží s Mozartovými bombónmi. Viac originálnych kytíc nájdete na: https://www.sashe.sk/Papierovky

 

Deň matiek v Československa prišiel už v roku 1918. Vtedy navštevovalo našu krajinu veľa ľudí z USA. Mieni mimi boli aj sociálne pracovníčky, ktoré začali šíriť povedomie o tomto dni. Idea sa šírila hlavne prostredníctvo spolkov Červeného kríža, Sokola, Orla, spolku Čs. ochrana matiek a detí a cez katolícke spolky i niektoré ženské komisie pri politických stranách. Najväčší podiel na jeho zavedení mala v bývalom Československu Alica Masaryková, dcéra T. G. Masaryka. Práve jej otec bol ten, ktorý ju viedol k láske a úcte k matke. Sám si tej svojej veľmi vážil, o čom svedčia aj jeho spomienky a jeho slová. Spomínal takto: “Matka na mňa mala väčší vplyv než otec… Matka bola chytrá a múdra… Matka bola zbožná. Rada chodila do kostola, ale nemala na to čas, pretože musela drieť pre rodinu…

Alica Masaryková a T. G. Masaryk

 

Inšpirácie na darčeky pre matku nájdete tu: Inšpirácie na darček

Nástupom komunismu sa v komunistickom Československu a ostatných krajinách ktorý boli prorusky orientované, Deň matiek prestal oslavovať a nahradil ho Medzinárodný deň žien. A práve tento deň si väčšina z nás pamätá ako sviatok, kedy svojim matkám nosili karafiát alebo gerberu. V niektorých rodinách sa ale aj napriek tomu táto tradícia udržiavala. Navzdory oficiálnym nariadeniam, naďalej udržiavali a slávili Deň matiek. Po roku 1989 sme sa k tomuto krásnemu medzinárodnému dňu opäť postupne vrátili. Napriek tomu, že MDŽ máme väčšina v nás hlboko zakorenené, Deň matiek je sviatok, ktorý si určite svoju pozornosť a úctu zaslúži, tak ako každá žena, ktorá je matkou. Ja osobne skladám veľkú úctu nielen všetkým matkám ale aj všetkým ženám, a preto rešpektujem a slávim oba sviatky. Potešiť ženu krásnym kvetom alebo milým slovom predsa nemusíme len  jeden deň v roku.

 

A Preto milé matky a milé ženy:

Posielame Vám prvé jarné kvety,
pohoda a šťastie  v nich ku Vám letí.
Nech sa Vám splní každý Váš sen,
prajeme Vám zo srdca v dnešný krásny deň.

Inšpirácie na darčeky pre matku nájdete tu:

1. Inšpirácia Deň matiek

2. Inšpirácia Deň matiek

3. Inšpirácia Deň matiek

Inšpirácie na darček