Ako nosiť čiernu farbu, aké sú jej výhody a na čo si dávať pozor.

Symbol môže byť akýkoľvek. Môže sa ním stať aj farba. A ktorá je kráľovnou všetkých farieb? Tento titul väčšinou udeľujeme podľa trendov ktoré sú určené na jednotlivé sezóny. No jedna sa vymyká všetkým pravidlám a je tu každú sezónu a každé ročné obdobie. Čierna. Má veľa podôb. Spája sa s fanúšikmi rocku, punku, ale môžete si ju obliecť aj do divadla. Proste farba do voza aj do koča. V móde sa frekventovane využíva kvôli jej nadčasovosti, univerzálnosti a kombinovateľnosti. Dodáva oblečeniu vážnosť, eleganciu i formálnosť. Pre jej minimalizmus a tajomnosť ju radi nosia mladí, rebeli, umelci, intelektuáli…

Aké sú jej výhody?
1. Univerzálnosť – jediná, ktorá sa hodí na každú príležitosť a nič ňou nepokazíte.
2. Kombinovateľnosť – zladiť k čiernej akúkoľvek inú farbu nie je žiadny problém. Výborne vyniknú kontrasty s červenou, bielou alebo béžovou.
3. Vždy elegantne – čierna vždy a takmer za každých okolností vyzerá elegantne.
4. Dokonalá istota – čierne topánky, taška alebo klobúk? Akýkoľvek doplnok práve v tejto farbe sa bude hodiť ku všetkému.
5. Ikonická – módni návrhári ju jednoducho milujú. Dôkazom nie sú len citáty, v ktorých túto farbu velebia, ale aj fakt, že jej dávajú veľký priestor. Nesmie chýbať ani v jednej sezóne. Karl Lagerfeld alebo Vera Wang sú ikony zo sveta módy, ktorí sa do čiernej zahaľujú od hlavy po päty.
6. Praktická – každému sa z času na čas stane, že na seba niečo vyleje, vysype. Práve na čiernej je tieto škvrny najmenej vidieť.

Ale pozor, čierna nie vždy zoštíhľuje!

Ak nemáte ideálnu hmotnosť a chcete pôsobiť štíhlym dojmom, potom zrejme nosíte tmavé oblečenie. Na jednej strane je pravda, že tmavé farby zmenšujú a zoštíhľujú, ak sa však postavíte v tmavom oblečení pred svetlé pozadie, výrazná hranica čiernej a bledej farby zvýrazní každú oblinu na siluete vašej postavy. Ak sa oblečiete od hlavy po päty do čiernej a ešte k tomu je vaše oblečenie voľné a vrecovité, kilá to naopak pridá.

Čierna pridáva na veku!

Čierna farba na mladých ľuďoch pôsobí záhadne, trendovo, rebelsky… často krát nám však v šatníku zostáva a dominuje aj vo vyššom veku. Čierna pri tvári zvýrazňuje vrásky, kruhy pod očami, zdrsňuje línie tváre. Vekom má pleť nedostatky, preto čiernu pri tvári už dobre netoleruje ale na tieto nedostatky upozorňuje.

Čierna farba bola vždy „in“ a tento trend sa nezmení…