Sadrový záhradný trpaslík

Sadrový záhradný trpaslík nepredstavuje aktuálne módne trendy v bývaní a nebijú sa o neho ani nové kolekcie dizajnérov. Práve naopak, je to veľmi rozporuplný obyvateľ našich záhrad. Jedny ho považujú za gýč, iným hrdo zdobí záhradku. Viete odkiaľ pochádzajú? Vráťme sa po jeho stopách a vypátrajme, kde má sadrový záhradný trpaslík svoj domov.

Podľa Wikipédie je trpaslík:

Trpaslík je človeku podobný bytosť malého vzrastu, objavujú sa v mýtoch, povestiach, rozprávkach a z nich odvodených výtvarných diel. V európskej kultúre sú trpaslíci často spojovaní s podzemnými priestormi, baníctvom a kováčstvom pod vplyvom nemeckých tradícií, ich najznámejším príkladom sú severní dvergar. V germánsky hovoriacich krajinách sú predstavy o drobných obyvateľoch oveľa rozšírenejšie než v ostatných častiach Európy. Trpaslíci sú známi aj z rozprávok, hlavne zo Snehulienky a siedmych trpaslíkov, ktorú popularizoval predovšetkým Walt Disney v roku 1937.

Sadrový záhradný trpaslík a jeho pôvod

Pôvod má sadrový záhradný trpaslík v anglosaských, škandinávskych a germánskych rozprávkach a povestiach. Údajne bol príbuzným bohov Thora, Odina a Priapa. Priap bol synom Dionýza a Afrodity a bol obdarený veľkým údom. Jeho mierne vulgárne sochy zdobili záhrady mnohých bohatých Rimanov. Priap predstavoval ochrancu záhrad, viníc a sadov.

Prvý malé sochy trpaslíkov sa objavili v záhradách zámku Weikersheim v Nemecku, ale trpaslíci stáli aj v talianskej Florencii v Boboli. V 16. storočí boli už tieto sošky roztrúsené po mnohých zámkoch a parkoch, a vytvárali ich známi sochári. Napríklad v  zámockej záhrade Mirabell v Salzburgu bolo 28 sošiek mramorových trpaslíkov  ktoré vytvoril Johann Bernhard Fischer. Pred zámkom v Novém Městě nad Metují stáli sošky trpaslíkov od sochára Matyáša Bernarda Brauna. S nástupom osvietenectva ale trpaslíci u šľachty stratili svoju obľubu a začali sa zo záhrad a parkov vytrácať. V polovici 19. storočia zaznamenali návrat hlavne v Nemecku a Anglicku. Napriek tomu, že po druhej svetovej vojne ich vzdelaná vrstva začala odsudzovať ako gýč, ich obľuba naďalej rástla. A takéto rozporuplné reakcie pretrvávajú dodnes. Najväčšej obľube sa tešia v Nemecku, Anglicku a Rakúsku. V Nemecko Rot-am-See majú dokonca postavené múzeum. Ale ak by ste čakali že najväčšiu zbierku nájdete práve tu, mýlite sa. Angličanka Ann Atkinová ma zbierku viac ako 2030 záhradných trpaslíkov. Zbierať začala ešte v roku 1979 a pokiaľ by ste sa chceli presvedčiť na vlastné oči, nájdete ju vo West Putford v Devone.

Sadrový záhradný trpaslík a jeho výroba.

Okolo roku 1880 vznikla prvá manufaktúra v nemeckom meste Gräfenrod. Spočiatku sa vyrábali keramický a kamenný trpaslíci a neskôr aj náš známy sadrový záhradný trpaslík. Tento podnik ktorý založil August Heissner funguje dodnes a je najväčším svetovým výrobcom trpaslíkov. Dnes ponúkajú vyše 350 modelov a ročne vyrobia viac ako 10 000 kusov. Vyvážajú ich hlavne do Francúzska, Škandinávie a USA.

Ako má vyzerať sadrový záhradný trpaslík

Klasický sadrový záhradný trpaslík by mal mať dlhé biele fúzy, červenú čiapku, mal by sa usmievať a jeho výška musí byť maximálne 68 cm. Ale  pokiaľ netrváte na klasike, môžete si vyberať z obrovského množstva figúrok. Berú na seba najrôznejšie podoby. Od tých klasickejších ktorými sú záhradníci, rybári a rôzny remeselníci až po rozprávkových a filmových hrdinov ako sú napríklad Tarzan, Superman alebo Batmen. Sadrovým záhradným trpaslíkom pomáhajú aj rôzne sadrové záhradné zvieratká. Stačí si len vybrať.

Sadrový záhradný trpaslík naozaj nepredstavuje aktuálne módne trendy v bývaní a nebijú sa o neho ani nové kolekcie dizajnérov, napriek tomu nás sprevádza už celé storočia aj keď ho občas prehliadneme. 

 

Pokiaľ ste po prečítaní tohto článku dostali chuť si do záhradky takého spoločníka postaviť, poďte si vybrať.

Sadrový záhradný trpaslík:

Sadrový záhradný trpaslík so solárnou lampou:

Sadrové záhradné zvieratká:

 

A ešte jedna dobrá rada na záver. Dávajte  dobrý pozor čo robí váš sadrovy záhradný trpaslík. Občas keď sa nepozeráte, vedia poriadne vymýšľať 😉