Termínom Mackintosh (alebo aj Mac či Macintosh, niekedy aj Raincoat) je dnes označovaný jednoradový plášť, obyčajne vyrobený z bavlny, ktorý je len mierne podšitý. Dnešný Mac je svojím strihom veľmi podobný Trenčkotu a líši sa predovšetkým svojím jednoradovým zapínaním, ktoré je schované pod akousi klopou, voľnejším až minimalistickým strihom, prakticky bez akýchkoľvek ozdobných prvkov, ohrnovaním limcom a zapínaním bez výstrihu. Toto sú vlastnosti, ktoré z neho tvoria nestarnúcu stálicu medzi kabátmi. Rovnako ako Trenčkot, aj Mackintosh je predovšetkým určený do jesenného a jarného počasia a rovnako ako Trenčkot je primerane teplý a prakticky nepremokavý. Macintosh kabát je voľnejší a nemá opasok. Preto je aj pohodlnejší ako pri nosení, tak pri obliekaní. Voľnejší strih kabátu ocenia nielen tí, ktorí požadujú viac pohodlia, ale hlavne silnejší muži so širším pásom. Typickou farbou týchto kabátov je modrá, čierna, šedá, ale najobľúbenejší je v béžovom prevedení. Obyčajne sú podšité, najčastejšie kockovou látkou, charakteristickou pre daného výrobcu. Dĺžka Mac kabátu je obvykle nad kolená, ale obľúbené sú aj kratšie, pohodlnejšie varianty a existujú aj kabáty s dĺžkou až pod koleno. Medzi najprestížnejšie značky patrí samozrejme Mackintosh, nasleduje Burberry a Aquascutum, ale prakticky každý značkový výrobca pánskej konfekcie dnes kabát typu Mac vyrába.

História kabátu Mackintosh začína v roku 1823, kedy si škótsky chemik a podnikateľ Charles Macintosh patentoval nepremokavú látku na kabáty, ktorá vznikla tak, že hrubšia bavlnená látka bola z jednej strany pogumovaná. V roku 1830 sa spoločnosť Charles Macintosh & Co. spojila s manšesterskou spoločnosťou Thomas Hancock, ktorá už od roku 1819 experimentovala s nepremokavými látkami. Prvé kabáty z pogumovanej bavlny trpeli niektorými podstatnými chybami – látka mala osobitý a nepríjemný zápach a vrstva gumy sa pri mierne teplom počasí drobila. V roku 1843 ale Thomas Hancock použil vulkanizovanú gumu, ktorá väčšinu problémov vyriešila. Napriek tomu boli pôvodné Macintosh kabáty pomerne ťažké a hlavne absolútne nepriedušné. Ale už vtedy vyzeral typický Macintosch jednoradový kabát tak, ako dnes.

Vývoj v oblasti nepremokavých látok priniesol už v roku 1853 vlnenú látku, ktorá bola priedušná a pritom prakticky nepremokavá (nechal si ju patentovať John Emery, zakladateľ britskej značky Aquascutum) a o niečo neskôr sa objavila aj bavlnená nepremokavá látka gabardén (patent Thomase Burberryho), ktorá sa stala základom pre kabáty typu Trenčkot. Čoskoro sa tento typ látky začal používať aj na jednoradové plášte a postupom času sa ako kabát typu Mackintosh či Mac začali označovať jednoradové kabáty voľnejšieho strihu vyrobené z nepremokavej gabardénovej bavlnenej látky.