Pôvodom motorkárska bunda dostala svoje meno “krivák” podľa svojho dizajnu, krivých švov a zipsov a samozrejme aj podľa postoja, ktorý väčšina jej nositeľov vyznávala – revoltu, rebéliu a celkový vzdor proti spoločnosti. Na trh ho uviedla odevná firma Schott NYC v roku 1928. Definitívny boom kriváka prišiel v roku 1953, kedy ho obliekla hviezda amerického filmu Marlon Brando v klasickom a dnes už kultovom filme “Divoch”. Brando v ňom stvárnil vodcu štyridsaťčlenného motorkárskeho gangu Čierni rebeli.

Zo začiatku bol krivák len čiernou koženou bundou. Neskôr došlo i k mnohým úpravám. Najznámejšou modifikáciou kriváku bol v šestediatych rokoch vyrobený krivák z hnedého semišu, ozdobený dlhými strapcami. Nielen motorkári ale aj vyznávači country, hippíci a hlavne mladí teenageri boli hladní po novom módnom trende tejto bundy. Neskôr si túto bundu dotvárali k svojmu štýlu rôznymi ozdobami, ostňami, nášivkami, maľbami… a celá jedna generácia mladých ľudí obliekla krivák na znamenie odporu a boja proti bežnej konzumnej spoločnosti.

Koncom 70. rokov už teenagerom nestačil len štýl obliekania ako výraz odporu. Ďalším nástrojom vzdoru bola hudba, a tak vznikol “punk”. Punkovú revolúciu odštartovali v roku 1974 Ramones, na ktorých potom naviazala vlna britského punku v čele so Sex Pistols, The Clash alebo Adicts. Hlavným cieľom punkerov bolo šokovať ostatných, ich extravagantný štýl obliekania mal záľubu v roztrhaných jeansoch, nášivkách, odznakoch, zapínacích špendlíkoch, masívnych topánkach a samozrejme v kriváku. Nikdo nikdy nevidel toľko osobitých a individuálnych úprav kriváku ako tomu bolo práve na vlne punku.

Ale nielen priaznivci rock and rollu alebo punku si obľúbili krivák. Táto drsná bunda prenikla aj do sveta popu, kde si ju napríklad ku čipkovej sukni obliekla Madonna a kráľ popu Michael Jackson je tiež na mnohých fotkách v klasickom kriváku. Nie je teda divu, že tieto hviezdy hudobného neba dostali krivák do povedomia snáď každého. A história sa opakovala a ďalšie generácie mladých ľudí našli zaľúbenie v tejto kultovej bunde.

Temnejšie chvíle nastali pre túto nesmrteľnú bundu na prelome tisícročia. Krivák prežíval len vďaka skalným priaznivcom rôznych štýlov a skupín. Ale našťastie to netrvalo moc dlho a vďaka módnym návrhárom, ktorí vypúšťajú do sveta novú éru krivákov, už nie sú čierne alebo hnedé, ale v rôznych farbách a z rôznych materiálov. Rebelské oblečenie dostáva nový rozmer, limity neexistujú a krivák je stále krivák – pokiaľ zachováva základný princíp klopy na zipse.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Záleží len na vás, či chcete vlastniť tento kus nesmrteľnej módy a akému štýlu kriváku dáte prednosť. Či zvolíte nemennú klasiku čiernej kože s chrómovým zipsom, znak rebelstva a motorkárov, strapce na rukávoch v štýle county, krivák s ostňami a nášivkami v štýle punku alebo farebnú variantu pre večných optimistov každého veku.
S krivákom budete stále nesmrteľne in….

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.