Na trhu existuje niekoľko typov grilov – gril na drevené uhlie, plynový gril, elektrický gril a prenosné ohnisko. Záleží teda na tom, aký typ grilovania preferujete práve vy. Vybrali sme pre vás širokú ponuku grilov z ktorých si určite vyberiete vášho favorita. Či už to bude elektrický gril, gril na drevené uhlie alebo prenosné ohnisko, určite pri ňom zažijete veľa príjemných chvíľ a pripravíte veľa chutného jedla.

Elektrický gril

Elektrický gril je určený skôr do našich kuchýň. Jeho výhodou je možnosť nastaviť presnú teplotu, a pretože má teflónový povrch, ľahko sa čistí a udržiava.

Gril na drevené uhlie

Gril na drevené uhlie umožní pripravovať mäso so špeciálnou dymovou chuťou, ktorá môže vzniknúť len na drevenom uhlí. Gril na drevené uhlie sa dá kúpiť vo všetkých veľkostiach a tvaroch, je ľahko prenosný, ale problémom v jeho prípade je dlhá príprava pred rozpálením a znížená možnosť regulácie teploty, Použitím špeciálnych brikiet sa dá aj gril na drevené uhlie rozpáliť na veľmi vysoké teploty, čo je dobré napríklad na zapekanie.

Prenosné ohnisko

Prenosné ohnisko je vhodné pre všetkých, ktorí majú radi posedenie u otvoreného ohňa a chcú si ho dopriať napríklad aj v pohodlí na svojej terase či si želajú urobiť oheň na záhrade bez veľkého ničenia trávnika.

 

Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a pri grile sa treba mať na pozore. V prípade grilov na drevené uhlie by ste nikdy nemali používať petrolej a benzín, ale používajte špeciálne podpaľovače. Existujú tekuté, v kockách alebo vo forme pasty. Zapaľovací komín nezapaľujte na zemi, ale až na grilovacom rošte. Uhlie radšej nechajte po grilovaní cez noc dohorieť v grile, kým vychladne. Zlikvidovať ho odporúčame až po 12 hodinách.

Zásady správneho grilovania

Priame grilovanie

Všetky pokrmy s časom prípravy kratším než 30 minút ako sú steaky, klobásy, špízy, kotlety a zelenina sú určené na priame grilovanie, teda bez použitia poklopu. Grilované pokrmy sa nachádzajú priamo nad zdrojom tepla. Vďaka tomu sa na nich vytvárajú typické grilovacie vzorky a špecifická aróma. Grilovanie prebieha relatívne krátku dobu, zato však pri vysokých teplotách od 250 °C. Vzdialenosť medzi zdrojom tepla a grilovaného pokrmu sa dá ľubovoľne meniť. Pri griloch na drevené uhlie je dôležitý najmä náležitý žiar. V prípade plynového grilu sa pokrm opeká priamo nad zdrojom tepla. Aby sa pokrmy nevysušili či nespálili, nenechávajte ich na rošte príliš dlho a otáčajte iba raz.

Nepriame grilovanie

Pri nepriamom grilovaní, teda s použitím poklopu, sa odporúča opekať grilované pokrmy s časom prípravy dlhším ako 30 minút, ako je hovädzie či bravčové mäso, rebierka, celé kura, morka či rybie filé. Grilované pokrmy sa tu nenachádzajú priamo nad zdrojom tepla. Predpokladom na cirkuláciu vzduchu je gril s poklopom a otvormi na vetranie. Teplo sa odráža od poklopu a vnútornej plochy grilu a tým ohrieva grilovaný pokrm zo všetkých strán. Na grile na drevené uhlie sa žiar po roztopení presúva na kraj. Miska s vodou umiestnená priamo pod grilovaným pokrmom bráni jeho vysušeniu. Pri plynovom grile musíte po prvotnom predhriatí úplne odstaviť prostredné plynové horáky. Až potom môžete na rošt klásť mäso či rybu.