Typického metalistu by ste škatuľkovali do definície – čierne tričko s nápisom, tmavé denimové nohavice, dlhé vlasy ulízané do copu a nejaké čierne tenisky. Vráťme sa však do osemdesiatych rokov, kedy boom spôsobili rockoví chlapi s vysokými účesmi, divokým make-upom, obtiahnutými nohavicami, nahými hrudníkmi na šialených opätkoch. Vitajte v ére kapiel ako Mötley Crüe alebo Ratt, kedy sa laky na vlasy podľa ich vzoru predávali ako teplé rožky. V tomto období sa začali rodiť aj topky metalovej scény, nehynúci Guns N´ Roses alebo Iron Maiden.

Glam rokov osemdesiatych

Guns N´ Roses a Iron Maiden sa štýlovo prelínali s glam len v motorkárskych prvkoch.
Guns N´ Roses nezbožňovali make-up, presadzovali skôr výrazné tattoos na svojich bicepsoch, no nemožno im zobrať, že ich duch osemdesiatych rokov neminul. Spevák Axl Rose svoj imidž postavil na šatke, ktorú uviazal okolo hlavy, pilotkách a početnom tetovaní na svojom tele. Každopádne, ich styling je inšpiratívny, vhodný na každý rockový koncert, napríklad koža kombinovaná s rifľovinou, sem-tam nejaký leopardí akcent a, samozrejme, obtiahnuté džínsy.

Tvorcovia nesmrteľného heavy metalu, Iron Maiden, si nepotrpeli na výstrelky. Do šatníka metalistov či stylistov doniesli ikonické tričká s vyobrazením typických coverov svojich albumov. Želáte si maskota Eddieho na cintoríne, v lietadle na obale Aces High, alebo v kazajke na albume Piece of Mind?

Králi Thrash metalu

Thrash metal je najobyčajnejšia podoba rocku, čo sa týka stylingu. Z toho vyplýva, že nešokuje, neprináša nič nekonvenčné. Je antonymnou odpoveďou na veľmi populárny glam. Z hudobného hľadiska je to jeden zo základných pilierov metalovej muziky. To všetko potvrdzuje pôsobenie Metallicy či Slayera, bez ktorých by sa metalový svet zosypal ako domček z karát. Dôležitým stavebným prvkom v tejto skladačke je taktiež death metal.

Kto nepozná Metallicu, akoby ani nežil. Ponímanie ich štýlu je síce spomedzi všetkých rockových imidžov najminimalistickejšie, no dobehnú to v hudbe a neuveriteľnej show. Thrash je oponentom nablýskaného glamu a zastáva niečo ako brak, nezmysel, odpad, alebo vandalstvo. Takže sú to chlapci, ktorí majú samozrejme dlhé vlasy, oblečené čierne tričko s metalovou potlačou nejakej pravej metalovej kapely a k tomu si oblečú klasické rifle či maskáčové nohavice, koženú bundu a nejaké tenisky. Nesmrteľným prvkom je samozrejme logo Metallicy, ktoré je jednoduché a náležité, totálne vystihuje tú energiu, ktorú v sebe majú, uloženú do rockovej prirodzenosti, čím fascinovali, fascinujú a dlho budú fascinovať okolitý svet.

Rockeri v bielych teniskách

V dnešnej dobe by sme vysoké biele tenisky prisúdili k nejakému hip-hoperovi, alebo skaterovi, ale v ére rozprúdenia thrashovej vlny si ich s obľubou obúvali napríklad Megadeth. K tomu obtiahnuté džínsy a predtým spomenuté tričko s nejakým hrozivým obrázkom a koženka. Skrátka, jednoduché vyjadrenie metalovej nálady.

Pirát a dlhá brada

Trošku iným smerom sa uberal frontman kapely Motörhead. Ten do svojho výzoru zahrnul viac čiernej a predovšetkým originálny klobúk. Namiesto trička si obliekol košeľu a zaklincoval to koženými nohavicami.

Thrash je unikátny pre svoju zanedbateľnosť. Typickým príkladom je dlhočizná brada Kerryho Kinga z kapely Slayer a mnohých iných hudobníkov, ktorí sa rozhodli zahodiť žiletky a nechali svojmu strnisku slobodu. Tento týpek okrem iného vymyslel ohromujúci doplnokh a to ťažké reťaze s veľkými okami, ktoré mu visia z džínsov na každom koncerte. A keď už sme pri gitarách a unikátnych doplnkoch, bolo by vhodné napísať, že práve skvelým doplnkom sú gitary špecifického tvaru, takzvané šípky, ktoré evokujú obrovské tempo, umeleckú agresiu a divokosť, ktorú v sebe thrash má.