Spoločnosť Pantone každoročne vyberá farbu roka, ktorá ovládne nielen svet dizajnu, ale aj svet módy, kozmetiky… Pre tento rok je to Ultra Violet – PANTONE 18-3838.

„Farba, ktorú sme vybrali za našu Pantone farbu roka je tá, o ktorej si myslíme, že najlepšie komunikuje to, čo sa momentálne odohráva v našej globálnej kultúre.“ Takto sa vyjadrila Leatrice Eisemanová, viceprezidentka spoločnosti Pantone Color Institute Laurie Pressman v rozhovore pre Pixartprinting. „Žijeme v časoch, ktoré si pýtajú predstavivosť a invenčnosť. Symbolizuje ich aj odtieň Ultra Violet, ktorý posúva náš potenciál na vyššiu úroveň. Je naozaj odrazom toho, čo je potrebné v dnešnom svete,”

Fialová farba zodpovedá najvyšším frekvenciám, ktoré je ľudské oko schopné vnímať. V širšom ponímaní je to tiež akákoľvek farba medzi červenou a modrou a patrí medzi základné farby spektra.

Môže byť ukľudňujúca i znepokojujúca, je plná túžob, ilúzií a zároveň melancholická. Je farbou mystiky, podvedomia, tajuplnosti, privádza k meditácií. Fialová farba má najintenzívnejšiu silu vyžarovania. Maliar Leonardo da Vinci tvrdil, že pri meditácií pod fialovým svetlom bude naše myslenie prehĺbené. Táto farba vplýva na oblasť očí a energetické pole „ tretieho oka „. Nosením odtieňov fialovej farby môžete pozitívne ovplyvňovať našu nervovú sústavu. Z duchovného hľadiska je táto farba prečisťujúca a zvyšuje duchovnú vibráciu.

Táto farba sama o sebe je veľmi výrazná a bohatá. V bytoch ju stačí použiť v malom a dosiahnete veľký efekt. Dá sa kombinovať so sivou, čiernou a svetlejšími odtieňmi fialovej, prípade ružovej, žltej alebo oranžovej. Vyskúšajte aj kombináciu so zelenou, ktorá bola farbou minulého roku.

Pantone Colour Institute predstavila aj schémy kombinovania jednotlivých farebných tónov. Tento rok si tak môžete vyberať a kombinovať až z ôsmich farebných paliet.

Paleta Resourcefulm – prvú paletu tvoria tóny modrých a oranžových farieb a spája tak chladné a teplé tóny dohromady. Spoločne vytvárajú naozaj zaujímavú farebnú kombináciu a jednotlivé tóny sa nádherne dopĺňajú.

Paleta Verdure – druhá paleta predstavuje kombináciu modrastých a jemne fialových tónov spolu so sviežou zelenou. Podľa Leatrice Eiseman, symbolizuje táto kombinácia prírodu a zdravie.

Paleta Playful – tretia paleta je o hravosti a radostných chvíľach naplnených žiarivými lúčmi žltej doplnenej o limetkovo zelenú.

Paleta Discretion – štvrtá je akýmsi alter egom tretej farebnej palety. Návrat ku prírode zemitým tónom hnedej spolu s ružovou. Z tejto kombinácie jednoducho sála teplo.

Paleta Far-fetched – piata paleta v sebe nesie terakotové odtiene v kombinácii s teplou žltou, červenou a čiernou. Sú to odtiene, ktoré podľa Leatrice Eiseman symbolizujú rozmanitosť kultúr.

Paleta Intricacy – šiesta paleta je plná neutrálnych metalických tónov s akcentom dramatickej červenej a sírovo žltej.

Paleta Intensity – siedma paleta predstavuje eklektickú zmes farieb, ktoré vyvolávajú pocit sily, moci a sofistikovanosti, všetko krásne vyvážené bielou a zlatou farbou.

Paleta TECH-nique – posledná paleta ponúka jasné tyrkysové, ružové a fialové odtiene. Aj keď každá farba je dominantná, dokážu dohromady krásne spolupracovať.

Ultrafialová asi naozaj má v sebe niečo silné, pretože už v minulosti si ju neraz vybrali významní umelci – od speváka Princea, cez Davida Bowieho, Jimmiho Hendrixa, až po múzu Salvatora Dalího a Andyho Warhola – Isabelle Dufresneovú, ktorú celý svet pozná len pod jej umeleckým menom – Ultra Violet.