Voľne strihaný kabát s kapucňou a zapínaním na “olivy” z ťažkej vlnenej látky sa nazýva Duffle Coat. Ide o jediný naozaj klasický kabát s kapucňou, ktorý sa opakovane vracia do módy a zase z módy ustupuje. Ako mnohé klasické kabáty, má aj Duffle Coat armádnu históriu. Meno kabátu je odvodené pravdepodobne od belgického mesta Duffel, ktoré leží v blízkosti Antverp a od 15. storočia vyrábalo ťažké vlnené látky, ktoré sa odtiaľto exportovali do celej Európy. Paradoxne, Duffle Coat nebol v meste Duffel ani navrhnutý, ani nie je vyrobený z látky, ktorá by pochádzala z miestnej továrne. Históriu kabátu je možné vysledovať až do roku 1887, kedy anglický obchodník John Partridge začal ponúkať tento typ kabátu. Kabát bol voľne inšpirovaný tzv. poľským kabátom, ktorý sa objavil okolo roku 1820 a rozšíril sa hlavne po strednej Európe. Anglický Duffle Coat bol vyrobený z ťažkej vlnenej látky s plátnovou väzbou, ktorá mala lokálnu britskú výrobu. Pôvodný Duffle Coat mal už základné vlastnosti tohto typu kabátu – voľný a pohodlný strih, kapucňu a zapínanie na “olivy”. Krátko po uvedení Duffle Coatu na trh hľadala britská admiralita kabát, ktorým by vybavili svojich námorníkov v službe na lodi. Duffle Coat bol jedným z modelov, ktorý bol vybraný. Pre službu na mori bol mierne modifikovaný – bol doplnený o našité vrecká,
oblasť ramien bola posilnená ešte jednou vrstvou látky (aby sa kabát nepoškodil pri nosení bremien a aby lepšie odolával premočeniu) a jeho strih sa stal ešte voľnejší tak, aby poskytol námorníkom maximálnu možnosť voľnosti pohybu.

Kabát nájdete tu: Duffle Coat

Pred 2. svetovou vojnou sa Duffle Coat stal štandardnou súčasťou uniformy britského námorníctva. kabát nebo podšitý, bol v béžovej farbe a mal drevené olivy, ktoré sa zapínali do ušiek z konopných nití. Tento kabát preslávil hlavne poľný maršál Bernard Montgomery, ktorý ho nosil. Vrcholom popularity sa pre Duffle Coat stali 50. roky 20. storočia, kedy britké námorníctvo uvoľnilo svoje prebytky kabátov aj pre civilný predaj. V roku 1951 založili manželia Harold a Freda Morrisovi firmu Gloverall, ktorá skúpila od britského námorníctva nielen hotové kabáty, ale aj veľké množtvo látky, z ktorej sa Duffle Coat vyrábajú. Svoj marketing postavili nielen na osobe maršála Montgomeryho, ale aj na ďalších britských dôstojníkoch, ktorí Duffle Coat nosili. Previedli na kabáte drobné úpravy – podšili ho, miesto drevených olív použili olivy z rohoviny a neskôr z umelej hmoty, mierne zoštíhlili strih, začali používať ľahšie látky… Profilovali sa ako výrobcovia a dodávatelia “originálnych” Duffle Coat. Marketingovým paradoxom je, že Gloverall bol založený až v roku 1951, dávno potom, čo “originálne” Duffle Coat v britskom námorníctve doslúžili.

Ďalší väčší nárast popularity kabátov sa prejavil v 80. rokoch 20. storočia, kedy kabáty získali nové, jasnejšie farby, objavili sa predĺžené varianty a hlavne sa začali ponúkať aj vyložene dámske modely. Moderný Duffle Coat je vypasovanejší, býva vyrobený z menej ťažkej vlnenej látky a objavujú sa aj modely so vzorom. Duffle Coat je vhodným a štýlovým doplnkom pre voľnočasové aktivity. Dnes už neplatí, že vďaka svojmu pôvodu, strihu a celkovému prevedeniu nie je vhodný na nosenie do kancelárie. Pokojne ho skombinujte so športovým sakom, vestou alebo košeľou.

Kabát nájdete tu: Duffle Coat