Focal point alebo centrálny bod je veľmi dôležitý, preto naň nezabúdajte.

Pri zariaďovaní vášho domova netreba striktne postupovať podľa všetkých pravidiel interiérového dizajnu. Malo by tu veľkú úlohu zohrávať vaše srdce a to, ako sa chcete vo vašom domove cítiť. Napriek tomu ale niektoré z pravidiel dodržiavať treba. Jedným z nich je to, že každá miestnosť by mala mať svoj centrálny bod (focal point).

Tento interiér je síce zariadený pekným moderným nábytkom, ale akoby mu niečo chývalo. Nie je tu nič, čo by vás ako prvé zaujalo.

Na prvej fotke je ústredným bodom televízor, ale celá izba je akoby utopená v jednej výške a nepôsobí zaujímavo. Na druhej fotke je dominantým kúskom lampa a celému pristoru dodávajú atmosféru závesy.

Centrálny bod alebo focal point

Je to ústredný bod, kam sa bude sústreďovať pozornosť. Keď vstúpite do miestnosti , je to väčšinou to, čo vás zaujme ako prvé. Tento bod by mal stáť za to a byť dostatočne zaujímavý, ale zase nie príliš výrazný. Nesmie prehlušiť všetko ostatné v miestnosti. Focal point býva väčšinou na stene, ktorú prvú vidíte prvú po vstupe do miestnosti alebo je ním televízor. Ale nemusí to byť pravidlo. Môže ním byť aj sedačka, krb, stolík…. Väčšia izba môže mať aj viac ako jeden centrálny bod. V tom prípade však musia byť priamo úmerné veľkosťou, aby nepôsobili stiesňujúco.

Využite kontrasty

Nie je nič ľahšie, ako použiť silu farieb. Stačí dodať centrálnemu bodu vyžarovanie farebne odlišné od zvyšku miestnosti. Treba mať však neustále na pamäti, že farba musí zapadať do konceptu miestnosti. Môže byť však jediná, iná, silná, neprehliadnuteľná. Ak chcete skutočne atraktívny bod, okolo ktorého sa bude krútiť celá miestnosť, farebne musí byť intenzívny a jedinečný.

Obrazy

Vynikajúcim pútačom pozornosti sú obrazy. Od jedného veľkorozmerného až po celú kolekciu obrázkov, ktoré budú tvoriť prím. Ak ste sa rozhodli pre viacero menších obrázkov, zostavte ich tak, aby spolu dávali pekný obrazec.