Bomber je ďalší z kúskov oblečenia, ktoré bolo pôvodne vytvorené pre armádu a nakoniec sa stali súčasťou popkultúry. Vyvinula sa do rôznych štýlov vrátane bundy
“Letterman” a “Bomber”.

V prvej svetovej vojne väčšina lietadiel nemala uzavretý kokpit, takže piloti museli nosiť niečo, čo by ich udržalo v dostatočnom teple. Americká armáda oficiálne založila radu leteckého oblečenia v septembri 1917 a tak znikla bunda z hrubej kože s podšívkou z ovčej vlny.

Počas druhej svetovej vojny sa dopyt na letecké bundy zvýšil. Leslie Irvin v roku 1926 založil spoločnosť a stal sa hlavným dodávateľom legendárnej leteckej bundy z ovčej kože Irvin RAF do Royal Aif Force. Vojna však zapríčinila, že dodávky materiálu boli stále vzácnejšie. Hlavne Ovčej kože bol nedostatok. Preto sa výroba a strih zefektívnil. Veľké diely boli vyrobené z niekoľkých menších dielov, čo malo za následok viac švov oproti pôvodnej RAF bunde.

Dve najaktuálnejšie americké letové bundy A-2 a G-1 sú považované za najteplejšie letové bundy. Aj keď bola kožušina neskôr nahradená vlnou, táto vrstva bola dostatočne teplá na to, aby udržala poručíka John A. Macreadyho v teple, keď v apríli 1921 vytvoril svetový rekord a dosiahol výšku 40 000 stôp v jeho lietadle s otvoreným kokpitom. Popularita týchto búnd sa vyvinula do symbolu cti, dobrodružstva a štýlu. Hollywoodske filmy, ako napríklad Top Gun, mimoriadne zvýšili predaj G-1 a urobili z bundy legendu a módnu záležitosť.

Bomber za skvelú cenu si vyberiete tu: Pánsky bomber

MA-1 bomber jacket a značka s obrovskou históriou – Alpha Industries. Značka pochádza z Tennessee a výrabala bundy pre americké letecké jednotky. Dnes je známou vo vodách streetwearu a ich bundy nosí nejedna celebrita: Alpha Industries bomber

Nylonové bombery v podobe ako ich poznáme dnes sa zväčša označujú ako MA-1. Prvý krát sa objavili v roku 1950 na druhej strane Atlantiku – preslávila ich americká armáda. Staré typy leteckých búnd začal byť nepraktické. Ako postupovala technológia, lietadla lietali vyššie, rýchlejšie, kokpit a uzatvoril, izoloval a hlavne zmenšil. Pribudlo do neho veľa elektroniky. Objemné kožené bundy letcov obmedzovali v pohybe. Najväčší problém bol v tom, že pokiaľ letci pred nastúpením do lietadla zmokli alebo sa v bunde spotili, vo vysokých výškach im bunda zmrzla. Na scénu teda prišiel nylon, ktorý je cenený pre svoje izolačné a rýchloschnúce vlastnosti. Zároveň je látka dostatočne klzká na to, aby sa nezachytávala o veľké množstvo páčok a vypínačov v kokpite. Bunda dostala ikonickú oranžovú podšívku ktorá v prípade nehody pomohla pri hľadaní pilota.

Bomber za skvelú cenu si vyberiete tu: Pánsky bomber

MA-1 bomber jacket a značka s obrovskou históriou – Alpha Industries.
Značka pochádza z Tennessee a výrabala bundy pre americké letecké jednotky. Dnes je známou vo vodách streetwearu a ich bundy nosí nejedna celebrita: Alpha Industries bomber

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch bola najobľúbenejšia olivovo zelená, tmavo modrá a čierna varianta. MA-1 bola vyradená z armády koncom osemdesiatych rokov. Do zabudnutia však neupadla a stala sa ikonickým znakom niektorých subkultúr. Čierna sa napr. v 90. rokoch spájala s hnutím skinheads. V poslednej dobe si bomber obľúbili aj na hiphopovej scéne.

Na definitívny vrchol ju vrátil v roku 2014 Raf Simons, ktorý bomber zahrnul do kolekcie pre obchodný dom Dior. O rok neskôr sa objavil na prehliadkach ďalších luxusných značiek ako napríklad Alexander Wang, Saint Laurent alebo Rag and Bone.

Ako bomber nosiť? Momentálne je na výber veľké množstvo farieb a vzorov. Môžete si vybrať formálnejší, športový typ alebo predĺženú verziu. Pokiaľ zvolíte priedušný materiál, je to ideálna bunda na behanie, korčuľovanie alebo iné vonkajšie športy. Kožený bomber sa zase hodí do práce ale aj na večer pri ceste za zábavou. Výborne vyzerá k skinny alebo slim jeanom. Univerzálnosť tohto módneho kúsku je naozaj nekonečná a fantázii sa medze nekladú.