Je dôležité pri riešení interiéru zohľadniť vašu osobnosť? Aký interiér je vhodný pre introverta a aký pre extroverta?

Možno ste si to nikdy neuvedomili, ale to, v akom interiéri sa cítite dobre úzko súvisí s tým, aká ste osobnosť a naopak. Keď si toto uvedomíte a budete na to pri zariaďovaní a zútuľňovaní vášho domu alebo bytu myslieť, môže vám to pomôcť k vytvoreniu toho pravého pocitu domova.

Skúste si pozrieť tieto dvojice obrázkov a rozhodnite sa, ktorý sa vám páčil viac a v ktorom by ste sa cítili lepšie?

Oba interiéry sú svetlé, v bledých tónoch a pôsobia harmonicky. Pokiaľ by ste si ale knihu radšej prečítali v knižnici, ktorá je na prvom obrázku, budete pravdepodobne introvert. Viac vám bude vyhovovať, keď sa s dobrou knižkou utiahnete do tichého kútika, kde si môžete vychutnať pohodu a pokoj. Naopak pokiaľ ste extrovert, pravdepodobne vás oslovil druhý obrázok, kde chvíle relaxu a čítanie knihy môžete zdielať s rodinou alebo priateľmi.

Na tejto dvojici obrázkov máme interiéry výraznejších farieb ale aj tu je vidieť veľký rozdiel medzi osobnosťou majiteľa. Tak ako v prvom príklade, aj tu je prvý interiér ten, kde sa bude lepšie cítiť introvert. Farby sú síce sýte, ale nie sú krikľavé, pôsobia upokojujúcim dojmom a navodzujú pocit bezpečia. Sedenie je umiestnené tak, že za chrbtom máte stenu, ktorá vám dodá pocit opory a bezpečia. Introverti nepotrebujú veľké priestory. Pre nich je domov miestom, kde sa cítia bezpečne a kde sa radi stretávajú s rodinou a najbližšími priateľmi. Je to ich útočisko. Naopak extrovert má rád keď sa niečo deje. Rád organizuje večierky a posedenia pre priateľov. Pre neho je vhodnejší otvorený priestor, výrazne a hravé farby a pocit voľnosti. Toto presne zodpovedá jeho osobnosti.

Teraz už určite aj sami vidíte rozdiel medzi osobnosťou majiteľa. Skúste si pozrieť ešte raz tieto obrázky a porozmýšľať, ako by ste definovali sami seba. Vlastnosti ktoré vás definujú by mali definovať aj váš domov.

Nenašli ste sa úplne v definícii introverta ani extroverta? Je to úplne prirodzené. Len veľmi málo ľudí je vyhranená osobnosť. Určite ale aj vo vás jedna z týchto dvoch osobností dominuje o niečo viac.

Keďže dom alebo byt väčšinou zdieľame s rodinou, mali by sme zohľadniť každého tak, aby si všetci našli ten svoj obľúbený kútik, kde sa budú cítiť ako doma.

Podľa Wikipédie:

Introverti sú tí, ktorí čerpajú energiu zo svojho vnútorného sveta pocitov, myšlienok a pôžitkov. Bývajú menej zhovorčiví ako extroverti (väčšinou hneď, keď chcú niečo povedať, čo je pre nich relevantné, nemajú radi tzv. spoločenskú konverzáciu) a s viac premýšľaví. Majú radi pokoj a súkromie. Bývajú uvážliví, konajú až potom, čo si svoje konanie premyslia. Pobyt vo väčšej spoločnosti alebo priame vonkajšie podnety ho obvykle stresujú a vyčerpávajú. V skutočnosti tvorí menšinu (obyčajne sa uvádza okolo 25%) Mnoho introvertov má nadanie pre tvorivú činnosť ako napríklad písanie, maľovanie, komponovanie hudby, programovanie atď.

Extroverti sú ľudia, ktorí čerpajú energiu z okolitého sveta. Sú zhovorčiví (radi rozprávajú aj len tak), majú radi spoločnosť a keď sa okolo nich niečo deje. Majú tendenciu najskôr konať a až potom myslieť (alebo oboje súčasne), konajú rýchlo (niekedy neuvážene) a sú otvorení zmenám. Naopak ich stresuje a vyčerpáva pokoj a nedostatok vonkajších podnetov. V populácii tvoria väčšinu (zvyčajne okolo 75%).