Kabát je neodmysliteľná súčasť pánskeho šatníka. Aj keď mnoho mužov uprednostňuje počas chladných dní bundy, kabát sa stáva čoraz viac obľúbeným. Dlhšie kabáty sú obľúbené skôr u staršej generácie a pôsobia veľmi elegantne, ale nie každému sadnú. Naopak, kratší strih je športovo – elegantný, veľmi obľúbený hlavne medzi mladými mužmi. Hoci pôsobí veľmi elegantne je štýlový, má veľa variácií a je rôzne kombinovateľný. K rifliam, nohaviciam, ale ja obleku.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť aký kabát si kúpiť, tu je pár rád:

– Vyberajte jednoduchý nadčasový vzhľad a skôr neutrálnejšiu farbu. Kvalitný kabát vám vydrží roky. Pri výbere farby kabátu vezmite do úvahy farbu nohavíc, ktoré nosíte najčastejšie.

– Hľadajte priliehavý strih na telo. Nielenže lepšie vyzerá, ale hlavne lepšie tepelne izoluje ako široký kabát.

– Pokiaľ budete nosiť kabát na oblek, musíte ho kúpiť o číslo väčší. Ideálne ho skúšajte rovno v saku. To isté platí, pokiaľ budete pod kabát nosiť hrubší sveter.

– Môžete si vybrať kabát krátky (pod zadok), strednej dĺžky (cca o polovice stehien), trojštvrťový (niekoľko cm nad koleno) alebo dlhý (pod koleno).

– Šev na ramene by mal presne kopírovať kraj vašich ramien, rukávy by mali presahovať okraj rukávu saka/svetru, ktorý budete pod ním nosiť (približne po koreň palca)

– Skúste sa v predajni v kabáte pohybovať – zdvihnite ruky, sadnite si, ohnite sa…

– Ak sa o svoju postavu staráte a máte ju aspoň trochu vyšportovanú, váš výber je neobmedzený. Gombíky na dva rady alebo len jeden, opasok, stojačik aj golier,
kratší aj dlhší strih, jednoducho všetko.

– Pre tých, ktorý majú pár kíl navyše by sme odporučili radšej jeden rad gombíkov, v žiadnom prípade opasok, ktorý by pretŕčajúce brucho skôr prezradil ako zamaskoval a skúste výrazný golier, opticky Vám uberie pár kíl a výsledný efekt bude na nezaplatenie.

– Výložky na ramenách alebo prestrihnutý strih na hrudi, tzv. sedlo, ocenia najmä útlejší muži, ktorým na ramenách pridajú trochu mužnosti.

– Najteplejším materiálom používaným k výrobe kabátu je vlna alebo kašmír. Neuspokojte sa len s informáciou, že kabát vlnu obsahuje. Vždy si skontrolujte podiel vlny. 8% vlny vás nezahreje, ani keď je takýto kabát označený veľkou visačkou “Contains wool”! Hľadajte kabát najmenej so 70% podielom vlny. Čím je podiel vyšší, tým lepšie
pre vás.

– Keď už nájdete kabát ktorý vám vyhovuje, venujte mu aj starostlivosť. Kabát patrí do čistiarne, nie do pračky, nerobí mu dobre nosenie ťažkých tašiek cez rameno…

Kabáty nájdete tu: Pánske kabáty