http://www.rocker.sk/

Do rockových tónov sa začína miešať čosi temnejšie, tvrdšie.
Nejde tu len o texty, ktoré sú obohatené o temnotu a horor na pozadí života, ale aj o agresívnejšie gitarové riffy, ktoré sa v tej dobe zdajú byť absurdné. Heavy metal okrem skvelej hudby, ktorá absolútne odmietala akúkoľvek kritiku, priniesla aj kus nového, čo sa štýlu odievania týka. A to bude nesmrteľné, ako táto hudba sama.

Nevkus rockera s motýlikom

Tvorcovia legendárnej piesne Hells Bells, AC/DC, pôsobili štýlovo ako nepodarení uličníci v školských uniformách. Spevák Brian Johnson si zvykol nasadiť na hlavu baretku, ktorá dopĺňala sako s kraťasmi, košeľu ozdobenú motýlikom na krku. Veľakrát nechýbala aj kravata a členovia sa naozaj nebáli nevšedných prikrývok hlavy, ktoré v rockovom svete pôsobili pofidérne. Takýto vzhľad sa dá zaklincovať už len ponožkami v botaskách.

Čierne šialené strašidlo

Výnimočné kapely potrebujú frontmana, ktorý vie upútať nielen spevom, ale svoju hudobnú osobnosť podčiarkne špecifickým zjavom. Niekto taký až je – Ozzy Osbourne. Najskôr mladík s polodlhými vlasmi, trešteným úsmevom v oblečení so strapcami, s obrovským krížom zaveseným na krku z kapely Black Sabbath. V tomto čase by si nik nevedel predstaviť, že by Ozzy okorenil svoju totálnu temnú individualitu o niečo ostrejšie. A potom sa vo svojej sólovke stal extravagantnejším než kedykoľvek predtým. Chcel desiť, a tak nosil podmaľované vypúlené oči, prevlek za vampíra, ozrutné masky sťa z hororov, čím jeho výzor evokoval satanizmus. No na svoju show sa nebál prísť ani v striebornom ligotavom plášti so stojatým golierom. A tak Ozzy bude naveky do čierna odetý týpek vzbudzujúci hrôzu, akoby práve odkráčal z čierneho sabatu.

Gay určuje štýl

Bola to kapela Judas Priest, ktorá obliekla heavy metal. Keď spevák Rob Halford priniesol na koncertné pódia kožu vybíjanú cvokmi, len málokto tušil, že to všetko pokupoval vo fetish obchodíkoch v Soho. Tento trend zaplavil metalovú scénu a jej fanúšikov rýchlosťou blesku. Všetci si zrazu obliekali kožené bundy so striebornými cvokmi, reťaze, vybíjané kozačky a holdovali tomuto drsnému špicatému prejavu. Vtedy ešte málokto tušil, že trendsetter s vysokým hlasom je homosexuál. Tento geniálny nápad sa realizuje aj v súčasnosti. Trend nie je obsiahnutý len v metalovom žánri módy, ale niektoré prvky prebral punk a drobnejšie subkultúry súvisiace s rockom.

Prichádza ukričaná anarchistická smršť. Niečo, čo protestuje voči nesprávnosti istých prvkov spoločnosti a politického systému musí byť podmaľované štýlovým vzdorom, ktorý sa odráža na unikátnej módnej výpovedi. Vivienne Westwood, nekonečná rebélia, Sex Pistols a jeho postavičky je niečo, čo bolo súčasťou punkového šialenstva.