Hovorí sa, že ženy posudzujú mužov podľa topánok. Dnes viac ako kedykoľvek predtým platí, že topánky sú nenahraditeľným funkčným doplnkom každého outfitu. Za posledných sto rokov sa klasická pánska obuv ustálila. V oblasti klasických spoločenských topánok ktoré sú vhodné na nosenie do práce, na stretnutia ale aj na formálne príležitosti sa vyprofilovali štyri základné typy topánok.

To ktorý typ si zvolíte závisí len a len na vás. Ide o to, aby ste sa v nich dobre cítili, aby boli pohodlné, netlačili vás a aby sa vám hodili k celkovému outfitu.

Oxford

S označením Oxford nájdete topánky s uzatvoreným šnurovaní, to znamená, že obe strany vrchnej kože, ktorá sa sťahuje šnúrkou, sú pod predným dielom topánky prešité a tesne priliehajú k sebe. Pod šnurovaním je jazyk, ktorý je u zašnurovaných topánok minimálne viditeľný. Topánky typu Oxford sú pokladané za najviac spoločenské a najformálnejšie zo všetkých typov. Noha v kvalitných Oxford topánkach vyzerá mimoriadne elegantne a upravene. Tento strih topánok ale môže spôsobiť problém mužom, ktorý majú vyšší nárt. Tento typ obuvi je populárny hlavne v Anglicku.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Derby

Derby topánky majú otvorené šnurovanie. Strany vrchnej kože, ktoré sa zväzujú, sú prišité na boku topánky a medzi šnurovaním je užšia medzera. Jazyk pod šnúrkou je viditeľný po celej svojej dĺžke. Vďaka svojmu strihu sa veľmi ľahko obúvajú. Topánky Derby sú veľmi obľúbenou spoločenskou obuvou hlavne v centrálnej a západnej Európe.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Monkstrap

Topánky so sponou sú označované ako Monkstrap a pripomínajú vzhľad topánok, ktoré nosili koncom stredoveku mnísi. Klopa, ktorá zakrýva nárt topánky je pri klasických monkstrap topánkach jedna a zatvára sa pomocou spony. Ak sú spony 2, hovorí sa im double (dvojité) monkstrap. Tie sú veľmi populárne najmä v Taliansku, kde sa často stretnete s tým, že ich majitelia nosia „nedbalo“ zapnuté len na 1 sponu. Ide samozrejme o zámer. Napriek tomu, že sú veľmi elegantné a veľmi pohodlné, ich rozšírenie nie je veľké. Môžete si ich bez obáv obuť na spoločenské príležitosti ale aj na voľnočasové aktivity.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Mokasíny

Mokasíny sú topánky, ktoré nemajú žiadne šnurovanie ani uzatváracie na sponu. Ako spoločenské topánky sa začali nosiť koncom 50. rokov v Spojených štátoch a odtiaľ sa celosvetovo rozšírili. Mokasíny sú obyčajne pohodlnejšie a uvoľnenejšie ako ostatné spoločenské topánky. Ikonickým modelom je Weejuns od firmy Baas, ale aj mokasíny
od Gucciho sú celosvetovo preslávené. Výbornou voľbou sú ak chcete pôsobiť trochu ležérnejšie. Pozor ale, musia vám optimálne sedieť na nohe, pretože v tomto prípade šnúrkami nič nedopasujete. Mokasíny si môžete obuť do práce, na pracovné schôdzky ale aj k voľnočasovým aktivitám. Pre formálnejšie príležitosti sú vhodné len pokiaľ sú vyrobené z luxusných materiálov.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Ďalšie delenie by mohlo byť podľa toho, či je topánka hladká, alebo zdobená – „brugovaná“. Zdobené topánky pôsobia síce trochu menej formálne, ale aj k obleku sa
hodia výborne. Podľa množstva zdobenia sa ešte delia na half-brogue a full-brogue, čiže čiastočne a plne zdobené.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Okrem hladkej teľacej kože si pre neformálne prechádzky môžete zvoliť brúsenú kožu. Vyzerajú fantasticky s džínsami. Vôbec sa pri tom nemusíte báť údržby. Po impregnácii vhodným sprejom nečistoty jednoducho odstránite kefou, najlepšie s konským vlasom.

Tovar nájdeš kliknutím na obrázok.

Okrem tvaru je samozrejme pri výbere obuvi dôležité dbať na kvalitu kože, spracovania a tiež druh konštrukcie. Ak zvolíte klasickú rámovú konštrukciu (angl. Goodyear Welted), môžete si byť istí, že sa topánka nerozpadne. Nie je totiž lepená, ale zošitá spôsobom, ktorý dokonca umožňuje jej neskoršiu kompletnú rekonštrukciu u výrobcu. Pri vhodnej starostlivosti sa tak takáto obuv môže stať vašim sprievodcom po dlhé roky.

A nezabudnite, topánky máte na nohách spravidla dlhý čas, niekedy aj celý deň a je to tá časť outfitu, ktorá nesie celú vašu váhu. Preto sa na topánkach neoplatí veľmi šetriť. Tu viac ako inokedy platí, že by ste si mali v rámci svojich možností dopriať tú najlepšiu kvalitu, ktorú si môžete dovoliť. Investícia sa vám z dlhodobého hľadiska vráti a poďakujú sa vám aj vaše nohy a kĺby.