Aký záhradný bazén si vybrať? 

Ak sa práve rozhodujete, aký záhradný bazén si vybrať, musíte si najskôr položiť pár otázok.

Chcete bazén na plávanie alebo len na ochladenie sa?

Nebude pre vás výhodnejšia vírivka? O vírivkách sa dozviete viac Vírivka do exteriéru aj interiéru 

Máte deti a potrebujete aby vydržal ich šantenie, alebo sa budú kúpať dospelí?

Kde bude bazén postavený? Bude voľne stojaci, čiastočne alebo ceľkom zapustený do zeme?

Budete bazén na zimu uskladňovať alebo chcete aby zostal postavený celoročne?

Aký druh filtrácie budete potrebovať?

Ako ho čistiť a upravovať vodu?

….

Nebojte sa, odpovede nájdete veľmi rýchlo. Prečítajte si tieto rady a určite si vyberiete to správne pre vás. Potom už stačí len vhodné doplnky pre oddych a plavky, ale s tým vám vieme tiež pomôcť.

Doplnky pre bazén 

Veľký plavkový manuál 

1. Gumový záhradný bazén

Gumový záhradný bazén so samonosným prstencom môžete kúpiť za nízku cenu ale musíte počítať s tým, že jeho životnosť nie je dlhá. Nepotrebujete špeciálne úpravy terénu na ktorom gumový bazén postavíte. Stačí odstániť ostré predmety. Potom už stačí len nafúknuť vzduchom prstenec, gumový bazén napustiť a môžete sa kúpať.

 

2. Záhradný bazén s pevnou konštrukciou a telom z fólie

Pod záhradný bazén s pevnou konštrukciou a telom z fólie už musíte terén upravovať. Jeho kostra je kovová s vnútornou, zväčša 3-vrstvovou PVC fóliou. Takýto záhradný bazén nie je vhodný na zapustenie do zeme. Po jeho napustení má ale dobrú stabilitu a nemusíte sa báť, či vydrží hry šantiacich detí.

3. Nadzemný záhradný bazén s možnosťou zapustenia do zeme

Nadzemný záhradný bazén s možnosťou zapustenia do zeme je záhradný bazén, ktorý sa dá čiastočne zapustiť do zeme. Inštalácia takého bazénu je už zložitejšia, ale určite ju zvládnete. Nadzemný záhradný bazén je vhodný aj na svahovitý terén a dá sa veľmi pekne zakomponovať do záhrady. Stane sa tak jej prirodzenou súčasťou.

4. Záhradný bazén zapustený do zeme a murovaný záhradný bazén

Rozhodli ste sa pre záhradný bazén zapustený do zeme alebo murovaný záhradný bazén? Potom jeho inštaláciu zverte radšej do rúk odborníka. Je potrebná vyššia finančná investícia, ale takýto bazén vám pri správnej údržbe vydrží dlhú dobu. Veľmi pekne ho môžete zakomponovať do záhrady a vytvoriť vlastnú, súkromnú pláž.

7 rád pre záhradný bazén

1. Záhradný bazén by mal byť na mieste s maximálnou dĺžkou slnečného svitu – najmenej 10 hodín denne.
2. Počítajte nielen so spevnenou plochou na prístup k bazénu, ale aj s relaxačnou plochou na výstup osôb z vody, prípadne na umiestnenie ležadiel.
3. Ak plánujete zastrešenie, počítajte s miestom za bazénom, kam sa bude zastrešenie odsúvať.
4. Pri relaxovaní v bazéne by vás nemal rušiť hluk, preto je lepšie umiestniť ho ďalej od ulice.
5. Rastlinnú výsadbu riešte tak, aby netienila vodnej hladine.
6. Bazénovú filtráciu a ostatnú technológiu je lepšie umiestniť do technickej miestnosti domu, nie však ďalej ako 15 metrov od bazéna a nie vyššie ako 1 meter nad bazénom.
7. Ak bude mať bazén pomocné technológie, ako napríklad solárne panely alebo tepelné čerpadlo, možno ich umiestniť na strechu alebo fasádu, prípadne zvoliť vhodné miesto v záhrade.

7 rád ako orámovať záhradný bazén zeleňou

1. Záhradný bazén by mal byť čo najďalej od opadavých listnatých stromov a krov – okrem toho, že tienia, padajúce lístie a odlomené konáriky znečisťujú vodu.
2. Aj kvetinové záhony radšej umiestnite do bezpečnej vzdialenosti – počas dažďov či zalievania by sa totiž mohol do bazénovej vody splavovať substrát, mulčovacia kôra, prípadne hnojivá. Väčšine okrasných rastlín škodia chemikálie na úpravu vody v bazéne, ktorá z času na čas špliecha do okolia na pôdu a listy.
3. K vodnej ploche je ideálne umiestniť reprezentatívne pôsobiacu rastlinu v nádobe, prípadne dva-tri bohato kvitnúce odlišné druhy.
4. Záhradný bazén si vyzdobte hodiacimi sa rastlinami, ktoré znesú priame slnko, rozpálenú dlažbu a zároveň aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Malo by ísť o nenáročné druhy, nevyžadujúce postrekovanie ani prihnojovanie, skôr pomalšie rastúce a neodnožujúce.
5. Nebojte sa exotiky a subtropických rastlín – navodia správnu relaxačnú atmosféru.
6. Z rastlín sa vyvarujte tých, ktoré majú tŕne, opadávajú im listy a vyvolávajú alergie.
7. Okolie bazéna však nepreplňte rastlinami! Výsledok by mohol byť skôr rušivý.

7 rád ako čistiť záhradný bazén a jeho vodu

1.Záhradný bazén je najlepšie napustiť vodou z verejného vodovodu alebo zo studne. Treba dať pozor na jej zloženie. Voda by mala byť bez nečistôt a zakalenia. Jej pH by sa malo pohybovať medzí 6,8 až 7,6. Toto je optimálna hodnota kyslosti vody. Pokiaľ máte vodu s vyššou kyslosťou, podporuje tvorbu zákalu a rias. Kyslosť vody v môžete regulovať prípravkami. Pokiaľ je príliš vysoká, požite prípravky pH- ktoré slúžia na zníženie kyslosti. Naopak, pokiaľ je voda málo kyslá, váš záhradný bazén potrebuje prípravky pH+.

2. Potrebné je sledovať aj tvrdosť vody. Príliš tvrdá voda môže váš záhradný bazén poškodiť. Spôsobuje usadeniny nielen v bazéne, ale aj vo filtračnom systéme. Na zmäkčenie vody použite vhodným prípravkom.

3. Pred rozmnožením baktérií a tvorbou rias treba vodu chrániť dezinfekciou. Dezinfekčné prípravky pre záhradný bazén sú najbežnejšie na báze chlóru. Vhodné sú pomaly rozpustné chlórové tablety. Ľudia s citlivou pokožkou môžu použiť novšie metódy – využitím kyslíka, soli kovov alebo UV žiarenia.

4. Väčšie mechanické nečistoty ako sú napríklad napadané listy, prípadne vyzrážané riasy, odstráňte pomocou sieťky.  Tie menšie vám pomôže odstrániť aj zabudovaná filtračná jednotka.

5. Aj pri tej najdôkladnejšej starostlivosti o váš záhradný bazén a jeho vodu sa niektoré látky nedajú odstrániť. Je potrebné zabezpečiť ich zriedenie pravidelnou výmenou časti vody v bazéne.

6. Na bazény do 20 m3 postačí filtrácia s kartušovým filtrom, ktorá sa umiestni priamo na konštrukciu bazéna. Na väčšie bazény je lepšia výkonnejšia piesková filtrácia, ktorá pri bežnej prevádzke vydrží asi 3 roky.

7. Ak idete na dovolenku, čiže budete dlhší čas preč, odporúča sa aplikovať trojnásobnú dávku pomaly rozpustného dezinfekčného prostriedku a zaistiť pravidelnú prevádzku filtračnej jednotky. Hladinu nezabúdajte zakrývať.

 

Ďalšie bazény nájdete tu: Záhradné bazény