Videli ste obrázok úžasného outfitu a pokúsili ste sa ho napodobniť. Kúpili ste si každý kus, vyskúšate si ho a pri pohľade do zrkadla zistili: “Toto nevyzerá ako na obrázku!!!”

Je pravdepodobné, že nemáte rovnaký typ postavy ako model na fotografii. A tiež – je tu fotoshop…. Tieto fotky nás majú inšpirovať, ale nie všetci máme ideálnu postavu. Nebojte sa však, stále môžete vyzerať výborne. Stačí sa naučiť rešpektovať svoj tvar tela. Naučte sa zdôrazniť vaše najlepšie partie a odviesť pozornosť od tých horších.

Doktor William Sheldon popísal už v roku 1940 tri základné typy postáv. Priradiť ľudí do jednej z týchto kategórií nie je úplne presné, keďže každý z nás je jedinečný. Pre základné určenie je však dostačujúce.

ENDOMORP
Tento typ postavy má dominantnú brušnú oblasť, tvar postavy je zaoblený, často krát s mohutnou stavbou a nevýraznou svalovou hmotou. Vyznačuje sa hrubým krkom a kratšími končatinami.

MESOMORPH
Atletická postava s rozvinutým svalstvom v oblasti pliec a hrudníka, zvyčajne s minimálnym percentom tuku. I keď si svalstvo môžete vypracovať trávením času v posilňovni, ak ste sa nenarodili ako mesomorph, tento typ postavy nikdy nedosiahnete. Ak patríte medzi šťastlivcov s týmto typom postavy, môžete si na seba obliecť takmer všetko.

ECTOMORPH
Šľachovitý typ postavy s málo rozvinutým svalstvom a minimom tuku. Charakterizuje ho vysoká a veľmi štíhla postava s dlhými končatinami.

Zavalitý endomorph
Dôraz by mal byť kladený na vertikálne línie. Prechod od vrchnej časti k spodnej by mal byť čo najplynulejší, preto sa treba vyhýbať kontrastu medzi trupom a spodnou časťou. Pravidlo znie: Do popredia dostaňte vašu tvár, oblečenie držte v úzadí.

Šľachovitý ectomorph
Dôraz nemusí byť podmienečne kladený na horizontálne línie, avšak s vertikálnymi veľmi opatrne. Vhodné je vytvoriť kontrast medzi hornou a dolnou polovicou tela, avšak len dovtedy, pokiaľ oblečenie nerozdeľuje postavu na dva samostatné celky. Príliš tmavé či svetlé oblečenie by malo byť nahradené skôr pastelovými a tlmenými farbami. Muž si môže dovoliť vrstviť oblečenie a pridať tým svojej šľachovitej postave väčší objem.

Z troch základných somatotypov vieme odvodiť ďalšie tri – muž s postavou do tvaru písmena Y, muž s postavou tvaru hrušky a postava okrúhleho tvaru.

Muž s postavou v tvare písmena Y
Muž by mal mať bohatšie vzory a výraznejšie farby oblečenia od pása dole, aby potlačili hornú dominantnú časť. Subtílnejšie a jednoduchšie vzory naopak od pása hore. Podobne to je s materiálmi látok. Oblečenie s hrubšou látkou od pása dole, ľahšie a vzdušnejšie materiály sú vyhradené výlučne pre hornú polovicu tela. Cieľom je dosiahnuť efekt objemovej inverzie.

Muž s postavou hrušky
Zvyčajne tvar postavy spájaný so ženami. Keďže pri tomto type postavy je horná polovica tela v ostrom kontraste s oblasťou pása, muž potrebuje vizuálne zjednotiť výsledný dojem. Zvýrazniť hornú partiu vrstvením a pozornosť od pása dole úplne potlačiť. Týmto pomôže vyvážiť celkový dojem. Svetlejšie farby a vzory v hornej polovici, tmavšie plné farby v dolnej časti postavy.

Okrúhla postava
Muž tohto typu by mal celé svoje úsilie smerovať k zníženiu svojej hmotnosti a teda k vytvarovaniu svojej postavy, nakoľko zakamuflovať výraznú nadváhu je takmer nemožné. Platia podobné pravidlá ako pri zavalitej postave. Vyhýbať sa širokým kravatám, nosiť košele, či topánky bez dekorácie sú jednými z málo tipov, ktoré môžu pomôcť.

Poznať svoje telesné dispozície je prvým predpokladom, ako sa začať obliekať správne a ako docieliť stav, kedy vaše oblečenie funguje vo váš prospech a nie proti vám.