V prvom článku tejto série sme sa otestovali aký štýl bývania nám bude vyhovovať. Ako sa líšia štýlové bývanie v jednotlivých krajinách sme si rozobrali v predchádzajúcom článku Štýl bývania podľa krajín. Rovnako a ešte mnohokrát viac sa líšia vo svetových oblastiach. Prejavujú sa tu odlišné kultúry kontinentov a kultúr.

Africký štýl

Africký štýl je pre nás Európanov jednoznačne exotický. Jeho základom je masívny drevený nábytok, chýbať by nemal kameň a typická keramika. Interiér vybavený v tomto štýle nie je bez kože a bez kobercov s orientálnymi vzormi. Medzi doplnkami by mali prevládať exotické dreviny, originálne stoličky, mapy, lampy, skrátka to, bez čoho sa v Afrike len tak nezaobídete. Jemným odtieňom afrického štýlu je etno štýl bývania, ktorý k tomu všetkému navyše dodáva tradičné prútie, najmä prútené kresielka by v interiéri rozhodne chýbať nemali.

Arabský štýl
S arabským štýlom sa príliš nestretávame v súkromí, ako skôr v čajovniach alebo hoteloch. Akonáhle do takýchto priestorov vstúpime, ocitáme sa uprostred Turecka alebo Egypta. Z farieb je všade okolo biela, zelená, červená a modrá. Každej miestnosti dominuje jeden výrazný kus nábytku – sedačka, stôl alebo posteľ. Všade je samozrejme množstvo doplnkov – tradičné vankúšiky, závesy, lampy, truhly najrôznejších veľkostí a rozmanitého zdobenia.

Alpský štýl
Čisto prírodné materiály, najmä masívne drevo, je to, čo robí alpský štýl nezameniteľným. Príjemne hrejivú atmosféru dotvárajú kožušiny a koberce, v kontraste stoja textílie spravidla so zimnými, inokedy s prírodnými motívmi. Aby bol interiér s prírodou zviazaný pevnejšie, na stenách nesmú chýbať obrazy s motývom zvierat alebo krajiny.

Ázijský štýl
Hlavným znakom ázijského štýlu bývania je minimalizmus. Aziati vo svojich interiéroch dbajú na voľný priestor, mnoho z nich totiž verí v učenie Feng Shui, ktoré radí nechať energie prúdiť bytom, nekomplikovať im pohyb. Z farieb sa najviac používa červená, čierna, zlatá alebo fialová a ich tmavšie odtiene. Nábytok býva vyrobený z exotického dreva a nemožno si na ňom nevšimnúť krásneho ornamentálneho zdobenia. Čo sa doplnkov týka, majitelia takýchto interiérov vsádzajú na najrôznejšie misky, sošky, sviečky, zrkadlá a ďalšie.

Škandinávsky štýl
Pre tento štýl je typické, že sa pohybuje na pomedzí medzi vidieckym a eco štýlom. Mnohým ľuďom pripadá škandinávsky štýl príliš strohý a surový, iní ho zase chápu ako prirodzený a jemne dekoratívny. Používa charakteristické farby (bielu) a prvky, medzi ktoré patrí drevo, prírodné tkaniny, sviečky, pruhované textílie alebo s motívmi kvetov. Vyznačuje sa veľkými oknami, ktoré do interiéru púšťajú svetlo. To je potom umocnené svetlými farbami, či už ide o samotnú bielu, šedú, krémové odtiene alebo najrôznejšie odtiene dreva.

Stredomorský štýl
Grécko, Taliansko, Turecko – tieto krajiny môžete mať u seba doma. Tento štýl stavia na kove, dreve a ratane, tieto materiály by mali byť základom pre váš nábytok. Ak chcete staviť priamo na Grécko a chcete si celý rok pripadať ako pri mori, neváhajte si interiér zariadiť v kombinácii modrej a bielej farby. Nezabudnite ani na vhodné doplnky – mušle, kamienky, antické sošky alebo citrusové plody. Z farieb však môžete vyskúšať aj tehlovo červenú alebo levanduľovú či svetlo žltú. Tieto farby navodia dokonalú atmosféru temperamentných krajín. K doladenie vášho bývania do stredomorského štýlu vám pomôže využitie kachličiek a dlaždíc.

Toskánsky štýl
Prírodné farebné tóny, odtiene oranžovej, žltej, hnedej a béžovej, to je základ toskánskeho štýlu. Na doplnkoch zasa často prevažuje olivová a červenohnedá, ktorá ich robí výraznými. Toskánsky štýl ľahko zaváňa minulosťou, k čomu napomáha aj využitie rustikálnych prvkov. Z materiálov je veľmi obľúbené tmavé neopracované drevo, ale hojne sa používa aj kameň, terakota a tehly. V interiéroch v toskánskom štýle často nachádzame pravé i falošné trámy, na podlahách nechýbajú behúne a koberčeky.

Našli ste si už ten svoj pravý štýl? Pokiaľ nie, nezúfajte! Štýlov je veľa a nemusíte si zvoliť len jeden. Zoberte si pero a papier a zapíšte si, pokiaľ vás na niektorom z týchto štýlov niečo zaujalo. Môže vám to pomôcť pri vytvoriť štýl, ktorý bude presne vystihovať vašu osobnosť.

Už sme sa otestovali aký štýl si myslíme že nám pasuje: Otestujte sa: Ktorý štýl bývania vám najviac vyhovuje? Rozdelili sme si štýly bývania podľa krajín: Štýl bývania podľa krajín a kultúrnych odlišností. V nasledujúcich článkoch sa pozrieme ako sa menili štýly bývania v čase, aké sú vzhľadom na prostredie v ktorom žijeme a nesmieme nespomenúť ani nové štýly ktoré k nám prenikajú…