Iný kraj, iný mrav. To platí aj pre štýl bývania – odlišuje sa podľa krajín a odlišných zvyklostí, ktoré v nich panujú.

Anglický štýl
Tento štýl sa inšpiruje vidiekom a prírodou. V interiéroch nechýbajú obrazy krajiniek, kvetín a zvierat, rovnaké motívy nájdete aj na tapetách, ktoré sú pre anglický štýl priam typické. Často používanými materiálmi sú tmavé drevo, vlna, textílie, leštená mosaz a krištáľ. Pre niekoho gýčovité, pre iného doktora okouzlující.

Francúzskyý štýl
Tento štýl je špecifický mohutným nábytkom, mäkkými vankúšmi, hebkými dekami a krásnymi lampami. Francúzsky štýl je o pohodlí a človeka doslova vyzýva k leňošeniu. Z farieb prevažuje biela, chýba čokoľvek výrazného. Zato však celkovo štýl pôsobí veľmi pokojným dojmom. Jediným “povoleným” kontrastom bývajú tmavé drevo. Oživiť interiér vo francúzskom štýle môžete jednoducho kvetinami.

Holandský štýl
Kombinácia moderného a tradičného, to je to, čo najviac charakterizuje holandský štýl. Masívne zdobený nábytok kombinovaný s novými, nadmieru modernými prvkami vytvára nové interiéry, ktoré pôsobia skromne a čisto. Môže za to aj svetlé farby ktoré sú významne zastúpené.

Mexický štýl
Mexiko je pestré a hravé, rovnako ako aj celý štýl bývania ním inšpirovaný. Masívny nábytok, vyrezávané stoličky, bary a barové stoličky, farbené sklo – často modré a zelené. To všetko je neoddeliteľnou súčasťou interiéru zariadeného v mexickom štýle. Okrem farieb hrajú dôležitú úlohu aj najrôznejšie vzory. Neodmysliteľne sem patria kaktusy v kvetináčoch, sviečky alebo pletené koše. A kované pánty na nábytku.

Španielsky štýl
Španielsky štýl má hlavný pilier rovnaký ako holandský – kombinuje staré s novým. Tým najdôležitejším kusom nábytku je v každom interiéri pohovka, pretože čo by to bolo za siestu bez pohodlného odpočinku? V interiéroch v španielskom štýle je všetko 100% funkčné a nenájdeme tu žiadne zbytočnosti. Dbá na využitie prírodných materiálov, využíva kontrastu studených a teplých farieb, biele múry sú často zdobené tkanými kobercami.

Toto je len pár vybraných štýlov. Každá krajina má svoje špecifiká a zvyky ktoré sa premietajú do interiérov. Našli ste si ten, ktorý vám je blízky? Ak nie, neváhajte, pokračujeme v ďalšom článku kde sa skúsime pozrieť na rozdelenie podľa kultúrnych oblastí.